Podczas swojego wtorkowego przemówienia nie szczędziła pochlebnych słów o 31. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka. Prosto z sejmowej trybuny Poseł Bernadeta Krynicka chwaliła łomżyńskie wydarzenie.
Udostępniamy przemówienie pochodzącej z Łomży poseł w całości:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W dniach 6-9 czerwca Teatr Lalki i Aktora w Łomży wraz z samym miastem obchodzącym jubileusz 600 lat nadania praw miejskich będzie gospodarzem XXXI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ˝Walizka˝. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, o ugruntowanej pozycji i renomie wśród grup teatralnych na całym świecie. Należy do najstarszych festiwali teatralnych w Polsce i jest jednym z najbardziej prestiżowych w Europie Środkowej. Podczas 30 edycji w festiwalu wzięło udział ponad 350 teatrów z 50 krajów - od Japonii i Nowej Zelandii po Argentynę i Stany Zjednoczone. Jest miejscem rozpowszechniania nowych trendów w teatrze i wymiany doświadczeń. ˝Walizka˝ i łomżyński teatr są dumą miasta.
Nie można przecenić marketingowego znaczenia festiwalu dla Łomży i regionu. Goście festiwalu mają okazję poznać walory turystyczne Podlasia, wyśmienitą regionalną kuchnię i serdeczność mieszkańców. To jedna z wartości dodanych festiwalu, która już procentuje i również w przyszłości będzie przysparzać mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom wielu korzyści. Inną, moim zdaniem równie ważną, jest wpływ festiwalu, jeśli chodzi o wzbogacanie wartości humanistycznych i kulturotwórczych. Przez 4 dni widzowie mogą obcować z teatrem, co wzmaga ich wrażliwość, otwiera horyzonty i rozwija duchowo.
Serdecznie dziękuję panu dyrektorowi Jarosławowi Antonikowi i wszystkim pracownikom teatru za pracę włożoną w organizację festiwalu. Jeszcze raz gratuluję zdobycia przez Teatr Lalki i Aktora tytułu Podlaskiej Marki Roku w kategorii kultura. Nagroda potwierdza renomę, jaką cieszy się łomżyński teatr. Panu prezydentowi Łomży Mariuszowi Chrzanowskiemu dziękuję za wsparcie i pomoc udzielone organizatorom. Słowa wdzięczności kieruję do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz województwa podlaskiego za wsparcie finansowe i objęcie festiwalu patronatem, a także do sponsorów, dzięki którym możliwa jest kolejna, bogatsza edycja festiwalu. Wszystkim reżyserom, aktorom, scenografom, muzykom niezmiernie dziękuję za przybycie do Łomży. Życzę, byście wyjeżdżali z Łomży bogatsi o niezapomniane wrażenia i z przyjemnością do nas wracali. Dziękuję bardzo.