Już po raz dziesiąty w ZSTiO Nr 4 w Łomży odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - świętem państwowym uchwalonym przez Sejm RP w 2011 r.
Uroczystość miała na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na anatemę i zapomnienie (stąd określenie „wyklęci”). Wydarzenie rozpoczął video-klip Piotra Cugowskiego „Biały Krzyż”. Warto tutaj nadmienić, iż ojciec autora aranżacji tej piosenki, Krzysztofa Klenczona, był uczestnikiem podziemia niepodległościowego.
Artur Ciborowski, dyrektor szkoły, podkreślał, że obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych stały się integralną częścią wychowania patriotycznego młodzieży. Następnie uczniowie Zuzanna Doliasz oraz Jakub Tabędzki krótko przybliżyli słuchaczom losy Niezłomnych. Prezentacja multimedialna związana z Niezłomnymi oraz nastrojowa muzyka w jej tle wprowadziły społeczność szkoły w klimat tamtych czasów.
Główną częścią dzisiejszego spotkania była prelekcja Dariusza Syrnickiego, wiceprezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego, nt. łomżyńskiego podziemia narodowego. Dariusz Syrnicki od lat zbiera materiały i relacje związane z tą tematyką, dlatego potrafił zainteresować zgromadzoną na auli młodzież.
Po wystąpieniu przedstawiciela ZŻ NSZ, uczestnicy mogli wysłuchać utworów łomżyńskiej grupy PsG Klika („Ku pamięci”) oraz zespołu Forteca („Kto dziś upomni się o pamięć”). Końcowym akordem uroczystości była ekspozycja „ Niezłomni” oraz udostępniona szkole przez Dariusza Syrnickiego wystawa zdjęć żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z lat 1945-1948.
Po szkolnej uroczystości nauczyciel Wiesław Czupryński wraz z gościem Dariuszem Syrnickim udali się na warsztaty w Łomżyńskim Centrum Rozwoju Edukacji z przedstawicielem IPN-u Olsztyn - M. Ostapiukiem, autorem m.in. książki o jednym z dowódców podziemia niepodległościowego – kapitanie Romualdzie Rajsie „Burym”.
Inicjatorami owego wydarzenia byli nauczyciele historii w/w szkoły : Wiesław Czupryński i Karol Szleszyński. Pomoc techniczną zapewnił Kamil Galanek, a dekoracje wykonały panie Beata Bednarczyk oraz Beata Szymanowska.
/Źródło: nadesłane/