Dwa piętra nowoczesnych wystaw, historia od plejstocenu po czasy współczesne i powrót rzadkich gatunków – Muzeum w Drozdowie szykuje wielką zmianę dla swoich gości. Umowa na wykonanie nowych ekspozycji przyrodniczych została podpisana, a prace ruszą niebawem.
W Muzeum Przyrody- Dwór Lutosławskich w Drozdowie podpisano dziś umowę na wykonanie nowych ekspozycji przyrodniczych.
- Tutejsze Muzeum jest podzielone na dwa segmenty: historyczny i przyrodniczy. Do tej pory udawało nam się pozyskiwać środki na Dwór Lutosławskich i został on pięknie wyremontowany i zaaranżowany, a teraz jesteśmy w trakcie realizacji i przebudowy pawilonów przyrodniczych- powiedziała Anna Gawrych, wicestarosta łomżyński.
Muzeum w Drozdowie pozyskało fundusze zewnętrzne, które pomogą przebudować ekspozycje przyrodnicze. Milion trzysta tysięcy złotych otrzymało z Funduszy dla Podlaskiego, a siedemset tysięcy dołożył Powiat Łomżyński, który jest właścicielem muzeum.
- Dzięki temu możemy ocalić od zapomnienia florę i faunę, która upiększa i jest tożsama z doliną Narwi po to, aby w nowej, nowoczesnej odsłonie przekazać ją mieszkańcom makroregionu- dodała Anna Gawrych.
Nowa wystawa zajmie dwa piętra pawilonu przyrodniczego. Będzie poświęcona przyrodzie doliny Narwi.
- Odchodzimy od dotychczasowej Kotliny Biebrzańskiej. Chcemy przede wszystkim pokazać i zwrócić uwagę na kraskę - ptaka barwnego, pięknego. Kiedyś był on bardzo popularny, a obecnie jest zagrożony wyginięciem- zapowiedziała dyrektor muzeum, Ewa Sznejder dodając, że wystawa powinna być gotowa do końca roku.
Reklama
Na nowej ekspozycji zostanie przedstawiona historia doliny Narwi i Kurpiowszczyzny.
- Wyjdziemy od plejstocenu, pokażemy zimowy, mamuci zimny step. Następnie będzie przeskok do wiosennych lasów. Grądy i łęgi najbogatszych gatunków. To można porównać jedynie do bardzo bogatych lasów amazońskich i będzie tam sporo znanych z wystaw gatunków– opowiada Teresa Grużewska z muzeum w Drozdowie.
Zgodnie z planami placówki w 2027 roku w muzeum ma ruszyć program funkcjonalny, który będzie zawierał warsztaty, lekcje, wyprawy terenowe i Drozdowską Wyprawę Ogrodową.
Inwestycję wykona lubelska firma DEKO-BAU.
- Każda realizacja jest trudna i wymagająca, bo każda jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. W tym rejonie już kilka inwestycji zrobiliśmy. Robiliśmy muzea w Ostrołęce i w Białymstoku- wskazał Krzysztof Koptyński, prezes wykonawcy.