Donata Godlewska - Honorowa Obywatelka Łomży, Honorowa Członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Łomżyńskiego Bractwa Historycznego- Piastun Łomżyńskiej Tradycji, Honorowy Profesor Wyższej Szkoły Agrobiznesu! Dziś odeszła niezwykle skromna postać i wielka osobowość, a dla wielu niepodważalny autorytet. Łomży poświęciła całe życie. Miała 92 lata.
Była twórczynią i wieloletnią kierowniczką Archiwum Państwowego, autorką pierwszej po wojnie monografii „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów Rzeczpospolitej XI w.- 1795”.
- Jeszcze wczoraj o 17.00 odwiedziłem Ją w mieszkaniu przy ul. Kopernika, gdzie mieszkała u rodziny od kilku lat. Dwa dni wcześniej zadzwoniła, że przygotowała kolejny artykuł do bożonarodzeniowego wydania "Wiadomości Łomżyńskich". Niestety, już nie porozmawialiśmy. Wcześniej odwiedził ją ksiądz z Najświętszym Sakramentem, lekarze, którzy opiekowali się Nią przez wiele lat, oddana opiekunka, bratowa. Pani Donata odeszła w spokoju. Niech tak też odpoczywa po długim i pracowitym życiu.... – mówi pogrążony w smutku Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ.
Donata Godlewska urodziła się 1925 r. w Łomży. Przed II wojną światową ukończyła dwie klasy gimnazjum żeńskiego im. Marii Konopnickiej w Łomży. W październiku 1941 została aresztowana lecz po czterech dniach wykupiona przez rodziców. Po raz drugi została aresztowana w czerwcu 1944 i osadzona w więzieniu, z którego zachował się do naszych czasów jedynie budynek łaźni, w którym w roku 1958 powstało Archiwum Państwowe – jej miejsce pracy.
Po wojnie uzyskała w roku 1947 maturę w Gimnazjum Ogólnokształcącym w Łomży. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim początkowo biologię, później historię. Kontynuowała studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, następnie powróciła do Łodzi, gdzie studiowała archiwistykę. Uzupełniała studia na uniwersytecie w szwedzkim Lund.
Od roku 1952 pracowała w nowo utworzonym Archiwum Państwowym w Łomży. W roku 1958 awansowała na adiunkta archiwalnego, 1965 na starszego asystenta naukowo-badawczego, 1970 na adiunkta naukowo-badawczego. W łomżyńskim archiwum pracowała do przejścia na emeryturę.
2 października 2011 za ogromny dorobek badawczy i publicystyczny poświęcony Łomży i ziemi łomżyńskiej, za patriotyzm, umiłowanie małej Ojczyzny, wybitne zasługi dla kultury polskiej i regionu oraz za szczere poświęcenie się pracy drugiemu człowiekowi otrzymała tytuł profesora honoris causa Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży.
Była honorowym obywatelem miasta Łomży. W lutym tego roku otrzymała nagrodę specjalną prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za 2016 rok.