Dzięki dofinansowaniu w wysokości 10 tys. zł udało się odnowić zabytkowy przydrożny krzyż przed Dobrzyjałowem.
Koło Dobrzyjałowa zakończono ważne prace konserwatorskie przy zabytkowym przydrożnym krzyżu. Stoi on w miejscu, gdzie ponad sto lat temu doszło do tragedii. Paweł Konert zostawił rodzinę, aby wyjechać za ocean i zarobić pieniądze. Gdy wracał udał się do Dobrzyjałowa, chcąc kupić gospodarstwo. Wtedy został napadnięty i zabity przez znaną mu osobę.
- Wyjazd "za chlebem", lepszym życiem, skończył się tragicznie i to nie gdzieś hen za oceanem, ale blisko własnego domu. To pojedyncza historia Pawła Konerta, ale zapewne niejedyna taka z migracją zarobkową, ale i ludzką zawiścią w tle. Niech będzie przestrogą- pisze na swoich mediach społecznościowych Maria Dziekońska, sekretarz Gminy Piątnica.
Reklama
Odnowienie tego cennego obiektu było możliwe dzięki dotacji w wysokości 10 000 zł, przyznanej Kołu Gospodyń Wiejskich w Dobrzyjałowie przez Województwo Podlaskie w ramach konkursu „Kapliczki Podlaskie 2025 – ocalić od zapomnienia”.
Projekt nosił nazwę „Ocalamy przydrożny krzyż przed Dobrzyjałowem”.
Realizacja zadania obejmowała prace konserwatorskie i restauratorskie, wykonane z pełnym poszanowaniem historycznego charakteru krzyża oraz z użyciem materiałów zgodnych z wytycznymi konserwatorskimi. Zostały one zrealizowane przez Zakład Kamieniarski „Wiśniewscy” z Piątnicy.