Reklama

Oszczędzać - tak, ale jak? Godziny dyskusji i bez konkretów

20/12/2022 18:01

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na 2023 r. Jak zwykle nie brakowało burzliwej dyskusji, były argumenty i kontrargumenty. Swój pomysł na oszczędności rzędu 1,5 mln przedstawili w oficjalnym wniosku radni Obywatelskiego Klubu Samorządowego.

- Nasz wniosek jest swego rodzaju przedstawieniem oczekiwania wobec pani, pana prezydenta, poszukiwania oszczędności. My wręcz żądamy podjęcia kroków, które wygenerują oszczędności – mówił podczas sesji (14.12) radny Piotr Serdyński z Obywatelskiego Klubu Samorządowego. 

O jakich krokach mówił radny? Jednym z postulatów w złożonym wniosku było zdjęcie zadania na opracowanie dokumentacji projektowej w celu termomodernizacji budynku Skarbu Państwa przy ul. Nowej 2. Chodziło o kwotę 400 tys. zł. Pomysł jak się okazało, był pomyłką i szybko go wycofano. Jak wyjaśnił zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, jest to zadanie zlecone, a miasto otrzymało dofinansowanie z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na opracowanie dokumentacji projektowej.

Reklama

Radni OKS chcą też oszczędzać na wydatkach bieżących z działu 921 (Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego). We wniosku zaproponowali zmniejszenie kwoty planowanych wydatków bieżących w zakresie pozostałej działalności z 1 436 157,00 zł na 1 036 157,00 zł. Zaoszczędzona kwota miałaby wynieść wtedy 400 000 zł. 

- To są wydatki między innymi na wynagrodzenia i wszystko, co się wiąże z zatrudnianiem ludzi w Hali Kultury, sprzątanie, uruchomienie szaletu miejskiego, organizację wydarzeń – mówiła skarbnik miasta, Elżbieta Parzych.

Reklama

Tylko na samo wynagrodzenie pracowników Hali Kultury zatrudnionych w ramach trwałości projektu zaplanowano 420 441 zł. A to jest zadanie obligatoryjne.

- Ci pracownicy są tam zatrudnieni zgodnie z projektem. Realizowaliśmy modernizację Hali Kultury z 85 – procentowym dofinansowaniem z zewnątrz. Tam są wskaźniki do realizacji przez miasto. Zatrudnienie tych osób wynika z wymogów tego projektu. Mają oni realizować konkretne zadania, z których miasto co roku jest rozliczane. Jeżeli ich nie zrealizujemy, musimy zwracać środki – mówiła skarbnik miasta, Elżbieta Parzych. - Więc jeżeli Państwo zostawicie na wynagrodzenia tylko, a zabierzecie na działania przewidziane, to jaki jest sens, żeby tam przychodzili? – dodawała.

Reklama

Był też pomysł o zmniejszenie planowanych wydatków na turystykę, z 609 900,00 zł na 309 900,00 zł, gdzie 380 000,00 zł zostało już zapisane w podjętej wcześniej uchwale na dotację celową na finansowanie zadań zleconych stowarzyszeniom, m.in. organizację kąpieliska miejskiego czy Punktu Informacji Turystycznej

- W tym dziale mamy głównie wydatki z Funduszy Norweskich i inwestycyjne związane z kolejnym etapem budowy bulwarów nad Narwią z „Polskiego Ładu”. Wydatki bieżące stricte z budżetu, dotyczą utrzymania Domku Pastora, działań tam organizowanych i wynoszą 193 900 zł – wyliczała skarbnik miejskiego budżetu. - Chyba że Państwo tym organizacjom pozarządowym chcecie zabrać i nie organizować np. latem kąpieliska? 

Reklama

W planie wydatków bieżących w dziale 750 dotyczącym administracji publicznej i rozdziału „Promocja jednostek samorządu terytorialnego” radni OKS zaproponowali zmniejszenie środków własnych z 337 tys. zł na 37 tys. zł

W tym dziale zapisane są środki m.in. na organizację Dni Łomży, wydarzeń i uroczystości okolicznościowych, współpracę zagraniczną czy wydawanie biuletynu „My z Łomży”. A prawie 400 tys. zł stanowią Fundusze Norweskie.

- Trudno powiedzieć, co można z pozostawionej kwoty – 37 tysięcy złotych, sfinansować – zwracała się do radnych Elżbieta Parzych.

Reklama

Wniosek związanych z Platformą Obywatelską radnych na tym się nie kończył.

- Jeżeli chodzi o zabytki, to jest tu zaplanowana bardzo skromna kwota – 50 tys. zł. Jeżeli zostawienie Państwo 5 tys. zł, to ogłaszanie konkursu mija się z celem i ja wówczas proponuję zdjąć całą kwotę – odniosła się do pomysłu oszczędności skarbnik miasta.

Radni zaproponowali na koniec, aby zaoszczędzić na sporcie i całkowicie zdjąć zaplanowaną kwotę 100 000 zł (kilkukrotnie mniejszą niż w ubiegłych latach), dotyczącą dotacji celowych na dofinansowanie zadań zleconych stowarzyszeniom i klubom sportowym. 

Reklama

- Z całym szacunkiem do moich kolegów z Obywatelskiego Klubu Samorządowego, ale pewnie te wnioski nie zostały do końca przemyślane – skwitował to wszystko radny Andrzej Wojtkowski.

Zaoszczędzoną w ten sposób kwotę obliczoną wstępnie na 1 545 000,00 zł radni OKS-u proponują “przeznaczyć w całości na pokrycie brakujących środków w systemie gospodarki odpadami komunalnymi w roku 2023, co pozwoli uniknąć podwyżek opłat za śmieci.”

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości