Strażnicy miejscy nałożyli mandat na właścicieli nieruchomości, którzy spalali w piecu niedozwolone materiały. Kontrolę paleniska przeprowadzono po zgłoszeniu mieszkańców, którzy zaniepokojeni wydobywającym się z komina gryzącym dymem, zawiadomili służby miejskie.
- Realizując kontrole z zakresu spalania odpadów w piecach CO, w dniu wczorajszym strażnicy miejscy potwierdzili 2 takie przypadki. Obie interwencje zakończyły się nałożeniem Mandatów Karnych na właścicieli nieruchomości - informują łomżyńscy strażnicy miejscy.
Od października 2022 r. do października 2023 r. Straż Miejska w Łomży przeprowadziła łącznie 175 kontroli palenisk w związku z podejrzeniem spalania odpadów. Nałożono 17 mandatów karnych, a także skierowano 1 wniosek o ukaranie do sądu i udzielono 1 pouczenia.
Zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3.
W przypadku dalszego utrudniania lub odmowy przeprowadzenia kontroli strażnik ma prawo na miejsce zdarzenia wezwać policję. Zostanie też złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.