Reklama

Początek cyfrowej rewolucji. Zamiast obecności w urzędzie, wystarczy e-mail.

16/09/2013 05:28

Mieszkańcy zamiast przychodzić z wnioskami, będą je wysyłać drogą internetową; odpowiedź od urzędników także nadejdzie w formie przesłanych pików- łomżyński ratusz rozpoczyna wprowadzanie usług cyfrowych. Na działanie pełnej wersji systemu musimy poczekać jeszcze przez rok. Po tym czasie załatwienie wielu spraw nie będzie już wymagało wizyty w Urzędzie Miasta.

Prace nad wprowadzeniem usług cyfrowych idą dwutorowo. Z jednej strony to konieczność zainstalowania nowego systemu w łomżyńskim ratuszu, z drugiej- zmiany na poziomie ministerialnym.

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwają prace nad zmianami przepisów, które mają pozwolić na przesłanie formularza elektronicznego (w założonym wcześniej profilu zaufanym), zastępującego obecność w urzędzie i złożenie własnoręcznego podpisu. W tej chwili niektóre pisma można już składać w ten sposób w Urzędzie Skarbowym i ZUS.

Reklama

Podobny punkt, pozwalający na założenie profilu zaufanego, a potem elektroniczną komunikację z urzędem, powstaje też w Urzędzie Miasta.

- W ciągu najbliższych tygodni zostanie wyłoniony wykonawca projektu. Do końca sierpnia przyszłego roku ma usprawnić komunikację elektroniczną łomżyńskiego Urzędu Miejskiego. Zamiast przychodzić z wnioskami, mieszkańcy będą je wysyłać internetem. Urzędnicy – zamiast wymieniać się pismami – będą przesyłać pliki- informuje Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta Łomży.

Reklama

Projekt noszący nazwę "Wdrożenie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego cz. 2: administracja samorządowa", realizowany jest pod przewodnictwem Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Łomżyński ratusz jest jedną ze 130 jednostek samorządu terytorialnego, w których platforma cyfrowa zostanie zainstalowana.

Ze strony ratusza ma to oznaczać spore oszczędności na znaczkach pocztowych i papierze- jak wyliczają pracownicy UM nawet do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Wcześniej trzeba jednak wydać sporo pieniędzy na zrealizowanie całej inwestycji. Jej koszt w województwie został oszacowany na 71 mln złotych. W Łomży wydane ma zostać 3,9 mln złotych, a czego ponad pół miliona złotych pochodzić będzie z budżetu miasta.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości