Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się rok szkolny w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Dyrektor szkoły Grażyna Chodnicka powitała prawie pół tysiąca uczniów zgromadzonych na uroczystości. W ceremonii udział wzięli także proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego ks. Andrzej Godlewski oraz członek bractwa Krzyża Zbigniew Zalewski.
Do III LO w roku szkolnym 2018/2019 dołączyli nie tylko nowi uczniowie. Swój pierwszy dzień w szkole rozpoczęli także nauczyciele, którzy dołączyli do grona pedagogów.
Przewodnicząca liceum dyrektor Grażyna Chodnicka powitała uczniów, przypominając im jednocześnie o tym, że mają wiele szczęścia, żyjąc w wolnej Polsce oraz wspomniała wydarzenia z 1939 r. Dyrektor szkoly oznajmiła, iż szkole powierzono bardzo ważne zadanie, jakim jest opieka nad obeliskiem rotmistrza Witolda Pileckiego.
III LO podjęło wyzwanie otrzymane od proboszcza parafii pw. Krzyża Świętego Andrzeja Godlewskiego oraz Bractwa Krzyża, działającego przy kościele. Kilka miesięcy temu odsłonieto w Łomży obelisk mający na celu przypominać o czynach rotmistrza Witolda Pileckiego. Proboszcz podziękował społeczności szkolnej za podjęcie sie opieki nad tym pomnikiem.
Zbigniew Zalewski z Bractwa Krzyża przytoczył część historii rotmistrza, po czym poprosił uczniów o pomoc w przygotowaniu tablicy informacyjnej, która ma zostać dodana do obelisku w maju przyszłego roku. Treść, która zostanie uwieczniona przy obelisku, ma zostać zaproponowana przez społeczeństwo III LO.
Uroczystość zwieńczyły występy artystyczne, które były swoistym pożegnaniem lata.