Reklama

Podwyżka opłat za śmieci odrzucona. Teraz będzie jeszcze drożej?

27/02/2019 14:09

- Najprawdopodobniejszy scenariusz jest taki, że te stawki będą musiały być wyższe - skomentował wiceprezydent Andrzej Garlicki, według którego przetarg na odbiór odpadów będzie musiał zostać unieważniony i koniecznie będzie rozpisanie kolejnego. W poprzednim postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta, która i tak była droższa, niż przewidywało miasto.

Wg projektu uchwały, stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi miałaby być ustalona w wysokości:

  • od gospodarstwa domowego w zabudowie jednorodzinnej - 47 zł miesięcznie
  • od gospodarstwa domowego w zabudowie wielorodzinnej - 29 zł miesięcznie

Wyższa stawka obowiązywałaby, jeżeli odpady komunalne nie byłyby zbierane i odbierane w sposób selektywny:

  • od gospodarstwa domowego w zabudowie jednorodzinnej - 100 zł miesięcznie
  • od gospodarstwa domowego w zabudowie wielorodzinnej - 60 zł miesięcznie

Niższa stawka obowiązywałaby, jeżeli odpady komunalne byłyby zbierane i odbierane w sposób selektywny:

  • od gospodarstw jednoosobowych w zabudowie jednorodzinnej - 29 zł miesięcznie
  • od gospodarstw jednoosobowych w zabudowie wielorodzinnej - 18 zł miesięcznie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw zagłosowało 12 radnych. Odrzucenie projektu skomentował zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

- Jesteśmy teraz w trudnej sytuacji. Brak zabezpieczenia środków na funkcjonowanie systemu powoduje, że nie możemy rozstrzygnąć przetargu, który został otwarty. Musimy go unieważnić, będziemy rozpisywać kolejny (...) kolejne oferty, które mam nadzieję spłyną i mogą to być oferty, należy się spodziewać raczej wyższe niż niższe, bo taka jest logika - komentował odrzucenie wniosku zastępca prezydenta Andrzej Garlicki.

Reklama

- Na pewno przed nami kolejny wniosek do państwa i przed państwem jednak ostatecznie podjęcie uchwały, która zabezpieczy środki, bo taki jest obowiązek samorządu, aby ten system działał, aby zadanie własne miasta było realizowane. Niestety, jeżeli ta finansowa strata w systemie będzie większa, docelowo stawki o które będziemy procedować, które państwo będziecie procedować, mogą się okazać wyższe niż te, które dzisiaj były proponowane - dodał Garlicki.  - Więc takie są konsekwencje. Najprawdopodobniejszy scenariusz jest taki, że te stawki będą musiały być wyższe.

Przypomnijmy, że ofertę na "odbiór i transport odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych zlokalizowanych w granicach administracyjnych Miasta Łomża" złożyła tylko jedna firma "BŁYSK". Kwota zaproponowana przez firmę była dużo wyższa niż zamierzało przeznaczyć na ten cel miasto.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości