Reklama

Polacy z Litwy odwiedzili Łomżę [FOTO]

08/04/2019 07:00

Społeczność łomżyńskiej WETY gościła uczniów i nauczycieli z Gimnazjum w Ejszyszkach na Litwie. Współpraca obu placówek została nawiązana w ubiegłym roku w ramach projektu "Razem dla edukacji". Celem pobytu polskiej młodzieży z Litwy w Łomży było promowanie patriotyzmu poprzez poznawanie historii i kultury ziemi łomżyńskiej, ale również pogłębianie wiedzy na temat wybitnych Polaków zasłużonych dla kraju i regionu.

Goście z Litwy przywitani zostali 2 kwietnia w murach ZSWiO Nr 7. Tego dnia przed zgromadzonymi wystąpili tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża", grupa breakdance i wetowskie czirliderki. Później przyszedł czas na lekcję tańca, a następnie na rozgrywki sportowe pod czujnym okiem nauczycieli WF. Zorganizowano tor przeszkód, mecz siatkówki i koszykówki, a po wszystkim odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki prozdrowotnej. W programie projektu „Razem dla edukacji” znalazły się wiosenne warsztaty kulinarne wraz z pokazem musztry kelnerskiej i sztuki barmańskiej, warsztaty pieczenia pizzy i cukiernicze. Uczestnicy projektu kontynuowali również rozpoczętą jesienią pracę nad gazetką okolicznościową  na temat współpracy WETY i Gimnazjum w Ejszyszkach.

Czterodniowa wizyta obfitowała w wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym i naukowym, wśród których wyliczyć należy m.in.: warsztaty, zajęcia integracyjne, konkursy i pokazy filmów historycznych. Uczestnicy spotkania zwiedzili Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, centrum Łomży,  udali się na bulwary, podziwiając wiosenne rozlewiska Narwi, ale wyjechali również na dalszą wycieczkę.

Reklama

- Szczególnym wydarzeniem okazała się wycieczka edukacyjno – integracyjna do Warszawy. Prawie połowa młodzieży odwiedziła stolicę Polski po raz pierwszy – mówiła Marzena Juchniewicz, koordynatorka projektu z Litwy.

Goście wzięli także udział w czwartkowej III Gali Uczniów Mistrza Bojanusa. Dyrektor szkoły Bogumiła Olbryś przekazała tego dnia statuetkę dla Roberta Sliżewskiego – dyrektora Gimnazjum w Ejszyszkach jako pamiątkę współpracy obu szkół.

Ostatni etap projektu „Razem dla edukacji” odbędzie się pod koniec maja. Młodzież z „Wety” wyjedzie do najbardziej polskiego miasteczka na Litwie -Ejszyszek.

Reklama

zdj. nadesłane

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości