Nie będzie tolerowane gromadzenie się osób i nieprzestrzeganie ograniczeń w transporcie publicznym - dał do zrozumienia szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas zorganizowanej dzisiaj konferencji. W pierwszych godzinach obowiązywania przepisów policjanci mają jednak skupiać się na zadaniach edukacyjnych odnośnie nowych rygorów.
Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że przepisy dotyczące ograniczeń związanych z gromadzeniem się osób mają być ściśle egzekwowane przez policjantów. Chodzi głównie o przepis, który zakłada, że w przestrzeni publicznej mogą przebywać razem jedynie 2 osoby.
- Będziemy koncentrowali się na sytuacjach, kiedy jednocześnie obok siebie gromadzi się więcej niż 2 osoby, oczywiście pamiętamy o wyjątku dla rodzin, najbliższych - mówił Mariusz Kamiński, prosząc o wstrzemięźliwość i zachowanie środków ostrożności. Szef MSWiA stanowczo podkreślał, że sytuacja gromadzenia się osób nie będzie tolerowana.
Reklama
Kontrolowane w sposób szczególny ma być też przestrzeganie przepisów odnośnie ograniczeń w transporcie publicznym, które zakładają, że liczba pasażerów nie może przekraczać połowy miejsc siedzących. Jeżeli chodzi o samochody prywatne, mogą się one przemieszczać swobodnie, ale służby mają monitorować ten temat.
Szef policji dodał podczas konferencji, że ostrzejsze działania i represje mogą spotkać szczególnie młodych, którzy lekceważą nowe zasady. W pierwszych godzinach obowiązywania przepisów policjanci mają jednak skupiać się na zadaniach edukacyjnych odnośnie nowych rygorów. Obywatele mają otrzymać dzisiaj SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z informacją o nowych przepisach. Będą one zawierały odnośnik do strony, gdzie znajdują się szczegółowe wytyczne.
Minister Kamiński poinformował też o przedłużeniu zamknięcia granic do 13 kwietnia. Nie dotyczy to zamknięcia na przepływu towarów. Ci, którzy pracują na co dzień po drugiej stronie granicy, mają 2 dni na ustabilizowanie sytuacji zawodowej.
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koornawirusem dostępne są TUTAJ
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii znajduje się TUTAJ
zdj. ilustracyjne