Słowa piosenki Czerwonych Gitar były mottem przewodnim pożegnania Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży 2022/2023. W czerwcowe popołudnie uczniowie klas VIIIA i VIII B żegnali się uroczyście ze szkołą.
W tym podniosłym dniu towarzyszyli im zaproszeni goście, zastępca prezydenta Miasta Łomża pan Andrzej Stypułkowski, dyrektor II LO Pani Jolanta Kossakowska, dyrektor III LO Pani Katarzyna Życzkowska, proboszcz Parafii o. Kapucynów o. Andrzej Makowski, przewodnicząca Rady Rodziców SP2 Pani Monika Truszkowska, dyrektor SP2 Pani Jolanta Kowalewska, grono pedagogiczne szkoły, pracownicy administracji i obsługi oraz licznie przybyli rodzice uczniów. W części oficjalnej uroczystości ósmoklasiści przekazali Sztandar Szkoły w ręce uczniów klas siódmych a następnie złożyli ślubowanie.
Ślubowanie odebrała dyrektor szkoły Jolanta Kowalewska. Słowa do uczniów skierował zastępca prezydenta Miasta Łomża pan Andrzej Stypułkowski, życzenia przekazała również pani Monika Truszkowska. Były także życzenia od siódmoklasistów, którzy na pamiątkę podarowali odchodzącym ze szkoły kolegom i koleżankom okolicznościowe kubeczki. Był także czas na podziękowania od rodziców ósmoklasistów dla wszystkich pracowników szkoły złożone na ręce Pani dyrektor Jolanty Kowalewskiej.
Część artystyczną zaprezentowaną przez uczniów rozpoczął Bartek Gorzoch jako poeta snujący poetyckie rozważania na temat smutku po rozstaniu ze szkołą. Strofy poezji były wstępem do debaty pod tytułem „Po co komu szkoła?”. Program telewizyjny „Sprawy ważne, bardzo ważne i nic nie ważne” prowadziła Kesja Strzelecka jako Aldona Bazgroł i dyskutowała w sposób prześmiewczy z zaproszonymi do studia przedstawicielami między innymi Partii Ofiar Librusa, Stowarzyszenia Dysortografów, Zwolenników Ostatniej Ławki na tematy szkolne i uczniowskie. Wystąpili tu uczniowie: Magdalena Duchnowska, Kacper Smugarzewski, Natalia Gołaszewska, Dawid Bożomański i Vira Avramenko. Kolejnym punktem programu były występy naszych utalentowanych uczniów. Bartosz Gorzoch wykonał profesjonalnie utwór Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”, Kesja Strzelecka i Magdalena Duchnowska zaśpiewały piosenkę Maryli Rodowicz „Ale to już było”.
Następnie Dominika Khamenok zaprezentowała swoje umiejętności taneczne. Wystąpiła w czaczy wraz ze swoim partnerem, z którym trenuje i tańczy podczas konkursów tańca towarzyskiego. Po niej swoje umiejętności baletowe pokazała Vira Avramenko. Artystów prezentował za każdym razem Szymon Świderski. Następnie były podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły przekazane przez uczniów przy dźwiękach Walca wiosennego Chopina. Prowadzący część artystyczną Laura Rogowska i Antoni Wasilewski jako ostatni skierowali słowa do Absolwentów, sugerując im, że czas by wyruszyć „W drogę!, Po własny los”. Pozostało tylko zakończyć program artystyczny właśnie przy piosence Czerwonych Gitar „W drogę”.
Niespodziankę w formie życzeń i podziękowań dla wychowawców klas pani Bożeny Danowskiej i Marii Wiśniewskiej przygotowali ich uczniowie wraz z rodzicami. Potem Pani Dyrektor Jolanta Kowalewska zaprosiła wszystkich na okolicznościowy tort. Uroczystość dobiegła końca ale ósmoklasiści jeszcze wrócą po świadectwa i ostateczne rozstanie się z wychowawcami i ze szkołą.
źródło: nadesłane/ B. Danowska
źródło zdjęć: nadesłane: Fot. J. Sokołowski