- Możemy jedynie błagać wojewodę o to, żeby zmienił swoją decyzję, bo prosimy już od kilku dni - mówił podczas sesji Rady Miejskiej Łomży prezydent Mariusz Chrzanowski. Radni jednogłośnie przyjęli dziś stanowisko "do Prezesa Rady Ministrów oraz do wiadomości Wojewody Podlaskiego w sprawie przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny". Jutro do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego może udać się delegacja radnych z prezydentem.
Stanowisko Rady Miejskiej Łomży z dnia 17 marca 2020 roku do Prezesa Rady Ministrów oraz do wiadomości Wojewody Podlaskiego w sprawie przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny
Rada Miejska Łomży, rozumiejąc powagę sytuacji i zachowując chęć współpracy w zwalczaniu pandemii koronawirusa, wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny przeznaczony dla osób zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2. Decyzja ta spowodowała pozostawienie około 120 tysięcy mieszkańców Łomży i regionu bez specjalistycznej opieki szpitalnej.
W szczególności oburza nas fakt, że takie rozstrzygnięcia zostały podjęte nie tylko bez konsultacji z lokalnymi władzami, ale również, iż o tym fakcie dowiedzieliśmy się z mediów. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-Cov-2 to na Wojewodzie Podlaskim spoczywa ciężar zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej, wyposażenia placówek ochrony zdrowia oraz prawidłowy przepływ informacji między organami władzy publicznej, a mieszkańcami.
Podkreślić należy, że w „Wojewódzkim Planie Działania na Wypadek Wystąpienia Epidemii w Województwie Podlaskim na lata 2018-2020” jako szpital, do którego w pierwszej kolejności będą kierowani pacjenci z podejrzeniem choroby zakaźnej szczególnie niebezpiecznej, wskazany został Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku.
Tymczasem zarówno w naszej ocenie, jak również opinii mieszkańców i pracowników łomżyńskiego szpitala, placówka ta nie jest przygotowana na to, by przyjmować pacjentów zarażonych koronawirusem, a ze strony Wojewody Podlaskiego nie ma informacji, w jaki sposób i kiedy podjęte zostaną działania zapewniające bezpieczeństwo personelowi szpitala oraz jego przyszłym pacjentom. Co więcej, w żaden sposób nie została przez służby Wojewody zabezpieczona szpitalna opieka medyczna dla mieszkańców Łomży i regionu. Opublikowanie wykazu poradni specjalistycznych na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział w Białymstoku nie stanowi właściwego zapewnienia o tym, że będzie ona świadczona na dotychczasowym poziomie.
Z informacji przekazanych przez prezesa MPWiK sp. z o.o. wynika, że szpital nie posiada stosownej, wymaganej prawem infrastruktury do dezynfekcji ścieków, co będzie wiązało się z odcięciem możliwości odbierania ścieków ze szpitala.
Żądamy od Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz Wojewody Podlaskiego natychmiastowych działań dotyczących wycofania się z podętej decyzji o umiejscowieniu na terenie miasta Łomży szpitala zakaźnego obsługującego zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w województwie podlaskim. W przypadku braku wycofania się z tej decyzji, jako samorząd Łomży podejmiemy wszelkie możliwe działania na drodze prawnej.
Zapis sesji dostępny jest w naszym materiale [VIDEO]
Jutro do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego może udać się delegacja radnych z prezydentem.
Na dzisiejszej sesji nie było wojewody, wicewojewodów, marszałka, wicemarszałków, dyrektora łomżyńskiego szpitala i szefa łomżyńskiego sanepidu, chociaż osoby pełniące te funkcje były na sesję zaproszone. Pojawili się za to i zabrali głos m.in.: Katarzyna Jarocka - przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych ZOZ przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, Sebastian Wysocki - dyrektor Szpitala Ogólnego w Grajewie oraz Mariusz Konopka - prezes MPWiK w Łomży.