W najbliższy poniedziałek (18.01) uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym. Miejscy urzędnicy deklarują, że prowadzone przez Miasto szkoły podstawowe są już odpowiednio przygotowane.
- Każda z placówek będzie funkcjonowała zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego i zrobi wszystko, żeby zapewnić bezpieczny pobyt dzieciom. Mam tu na myśli między innymi dezynfekcję pomieszczeń szkolnych, zabezpieczenie środków higieny osobistej, jak np. płyny do dezynfekcji rąk, czy organizację zajęć z uwzględnieniem odpowiedniego dystansu społecznego - mówi Andrzej Stypułkowski, zastępca prezydenta Łomży. - Jeżeli chodzi o testy wykrywające obecność zakażenia koronawirusem, to na tę chwilę chęć poddania się im, zadeklarowało około 50% nauczycieli. Dyrektorzy wszystkich szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Łomża, są w stałym kontakcie z sanepidem - dodaje.
Do szkół będą mogli uczęszczać uczniowie, którzy nie mają objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, a ich domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Obowiązkiem rodziców będzie zaopatrzenie dziecka w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Klasy nie będą miały możliwości kontaktowania się z innymi grupami (lub będzie ona ograniczona do minimum)