“Łomżyńskie szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci z Ukrainy od 1 września, czego potwierdzeniem są ich działania w tym zakresie przez ostatnie 3 miesiące.” - przekazał nam ratusz.
Kilka dni temu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że trwają przygotowania do przyjęcia kolejnych uczniów z Ukrainy od 1 września.
- Jeżeli sytuacja za wschodnią granicą nie zmieni się w najbliższym czasie, to można się spodziewać od 1 września br. kolejnych tysięcy uczniów ukraińskich w polskich szkołach - wskazał szef resortu edukacji i nauki.
Jednocześnie Urząd Miejski w Łomży podkreśla, że miejskie szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci z Ukrainy w kolejnym roku szkolnym. Obecnie do miejskich placówek oświatowych uczęszcza 170 uczniów z ogarniętego wojną kraju, najwięcej do Szkoły Podstawowej nr 2.
- Łomżyńskie szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci z Ukrainy od 1 września, czego potwierdzeniem są ich działania w tym zakresie przez ostatnie 3 miesiące. Dla najmłodszych zajęcia zostały uruchomione w Szkołach Podstawowych nr 2, 4 i 10. Pojedyncze osoby były przyjmowane także w przedszkolach publicznych, w ramach zwiększonego przez ministra edukacji i nauki limitu liczby uczniów w oddziale przedszkolnym, ze względu na duży napływ dzieci z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - wylicza Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży. - Z informacji posiadanych przez wydział edukacji wynika, że są w Łomży uchodźcy, którzy pozostają w ukraińskim systemie oświaty w trybie nauki zdalnej - dodaje.
Przedstawiciel ratusza wskazuje również, że “Zarówno ministerstwo edukacji, jak również kuratorium oświaty nie kontaktowały się z urzędem miejskim w sprawie nauki obywateli Ukrainy w miejskich placówkach. Jedyny kontakt mają szkoły poprzez przesyłanie bieżących raportów za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej”.
W Polsce przebywa około 800-900 tys. dzieci z Ukrainy w wieku szkolnym. Około 200 tys. z nich jest w polskim systemie oświaty - w tym 40 tys. w przedszkolach.