Reklama

Rozpoczęły się łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego [FOTO]

13/08/2018 17:50

Jak co roku z przedstawicielami wojska i kombatantami spotkał się w Ratuszu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz starosta łomżyński Elżbieta Parzych. Kilka chwil wcześniej złożono kwiaty przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującą się na fasadzie Domku Pastora. Obchody Święta Wojska Polskiego potrwają w naszym mieście trzy dni.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski dziękował wojskowym za wsparcie i pomoc przy organizacji Święta Wojska Polskiego oraz innych wspólnych przedsięwzięciach. Dodawał, że bardzo ważne jest, aby wspominać i pamięć o przeszłości, pielęgnować ją i przekazywać następnym pokoleniom. Podkreślał jak istotne są spotkania z naocznymi świadkami historii – kombatantami, weteranami czy sybirakami, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju.  - Mam nadzieję, że Święto Wojska Polskiego będzie celebrowane w sposób radosny – powiedział na koniec włodarz, który zapoczątkował w mieście tradycję patriotycznych koncertów, a także powstanie historycznych murali.

Z kolei starosta łomżyński Elżbieta Parzych zaznaczała, że spotkania, które od czterech lat odbywają się w urzędzie stały się "piękną tradycją" i pokazują, że zarówno samorząd, jak i wojsko potrafią ze sobą współpracować. Uczestnicząca gościnnie poseł Bernadeta Krynicka, która działa również w parlamentarnym zespole ds. Wojska i Obrony Terytorialnej, podziękowała kombatantom za walkę o wolność, a czynnym żołnierzom za to, że stojąc na warcie polskich granic zapewniają nam bezpieczeństwo.

Reklama

W magistracie obnecna była też kadra dowódcza łomżyńskiego wojska. Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr Marek Niedźwiecki zwrócił uwagę, że niewiele jest miast w Polsce, gdzie wojskowi mają taki przywilej, by świętować przez trzy dni. - Nasi żołnierze go mają – mówił. Podkreślał, że wojsko w Łomży od zawsze było związane ze społeczeństwem, a społeczeństwo z żołnierzami.  Za przykład podał obronę miasta w 1920 roku, gdzie ta współpraca przyczyniła się do przeciwstawienia się oddziałom bolszewickim.  Jego zdanie podzielił przybyły specjalnie na łomżyńskie uroczystości płk Piotr Calak, komendant 2. Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie.

Wojskowe życzenia żołnierzom oraz kombatantom przekazali ponadto: pdpł Krzysztof Rabek (dowódcza 13. batalionu lekkiej piechoty utworzonej w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej) oraz mjr Robert Grzeszczuk (Wojskowy Komendant Uzupełnień).

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości