Od 16 do 18 czerwca przeprowadzany będzie egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Podczas egzaminu ósmoklasisty, tak samo jak w czasie matur, obowiązują wytyczne GIS.
W 2020 roku do egzaminu zgłoszono ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół z całego kraju. Rozwiążą oni ponad 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych.
|
Dzień |
Przedmiot |
Godzina rozpoczęcia |
Czas trwania |
|
16 czerwca, wtorek |
język polski |
9:00 |
120 minut |
|
17 czerwca, środa |
matematyka |
9:00 |
100 minut |
|
18 czerwca, czwartek |
język obcy nowożytny |
9:00 |
90 minut |
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony.
Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy, w tym: 77 arkuszy z języka polskiego i matematyki w języku polskim i litewskim; 60 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych. Według informacji CKE, największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki - przystąpi do niego 3,8 proc. uczniów. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5% ósmoklasistów.
Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Podczas egzaminu ósmoklasisty, tak samo jak w czasie matur, obowiązują wytyczne GIS.
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa. Uczniowie muszą pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego odstępu ( co najmniej 1,5m) oraz zakrywaniu ust i nosa, które obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych - każdy korzysta z własnych przyborów piśmieniczych, linijki, cyrkla i kalkulatora.