Reklama

Sejm oddał hołd badaczowi Kurpiowszczyzny [FOTO]

19/12/2025 15:26

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu parlament uczcił pamięć wielkiego badacza kurpiowszczyzny. Inicjatywę poparło 63 posłów.

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu parlament uczcił pamięć Adama Chętnika w 140. rocznicę jego urodzin. Pod inicjatywą podpisało się 63 posłów. Na sejmowej galerii debacie przysłuchiwała się duża grupa Kurpiów ubrana w tradycyjne stroje. Nie zabrakło również członków rodziny- wnuka Jacka i jego córki Katarzyny.

Parlamentarzyści docenili wkład badacza w rozwój nauki i promowanie lokalnej tradycji.

- Polska kultura i polska niepodległość nie powstały dzięki postaciom z podręczników historii. Budowali je także ci, którzy działali lokalnie, blisko ludzi, pielęgnując tradycję, język, obyczaj i pamięć wspólnoty. Jednym z takich bohaterów był Adam Chętnik, wybitny etnograf, pisarz, społecznik, patriota i żołnierz niepodległościowych formacji- mówiła w Sejmie posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, przybliżając jego postać.

Reklama

To właśnie parlamentarzystka z naszego miasta reprezentowała wnioskodawców.

Sejmowa debata poświęcona twórcy Skansenu w Nowogrodzie stała się zarzewiem rozmowy o roli lokalnej tradycji w budowaniu nowoczesnego państwa.

- Adam Chętnik umiłował ziemię Kurpiów. Całe swoje życie poświęcił kultywowaniu tradycji, pielęgnowaniu wartości, które składały się na bogatą kulturę kurpiowską- wskazała inna posłanka Bogumiła Olbryś.

Uchwała upamiętniająca Adama Chętnika została przegłosowana jednogłośnie przy poparciu 422 posłów-wszystkich, którzy byli obecni na sali plenarnej. Autorem ww. aktu prawnego jest  posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/12/2025 13:37
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości