Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu parlament uczcił pamięć wielkiego badacza kurpiowszczyzny. Inicjatywę poparło 63 posłów.
Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu parlament uczcił pamięć Adama Chętnika w 140. rocznicę jego urodzin. Pod inicjatywą podpisało się 63 posłów. Na sejmowej galerii debacie przysłuchiwała się duża grupa Kurpiów ubrana w tradycyjne stroje. Nie zabrakło również członków rodziny- wnuka Jacka i jego córki Katarzyny.
Parlamentarzyści docenili wkład badacza w rozwój nauki i promowanie lokalnej tradycji.
- Polska kultura i polska niepodległość nie powstały dzięki postaciom z podręczników historii. Budowali je także ci, którzy działali lokalnie, blisko ludzi, pielęgnując tradycję, język, obyczaj i pamięć wspólnoty. Jednym z takich bohaterów był Adam Chętnik, wybitny etnograf, pisarz, społecznik, patriota i żołnierz niepodległościowych formacji- mówiła w Sejmie posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, przybliżając jego postać.
Reklama
To właśnie parlamentarzystka z naszego miasta reprezentowała wnioskodawców.
Sejmowa debata poświęcona twórcy Skansenu w Nowogrodzie stała się zarzewiem rozmowy o roli lokalnej tradycji w budowaniu nowoczesnego państwa.
- Adam Chętnik umiłował ziemię Kurpiów. Całe swoje życie poświęcił kultywowaniu tradycji, pielęgnowaniu wartości, które składały się na bogatą kulturę kurpiowską- wskazała inna posłanka Bogumiła Olbryś.
Uchwała upamiętniająca Adama Chętnika została przegłosowana jednogłośnie przy poparciu 422 posłów-wszystkich, którzy byli obecni na sali plenarnej. Autorem ww. aktu prawnego jest posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.