Nie tylko niską temperaturą przywitał nas poniedziałkowy poranek. W Łomży odnotowano też znaczny skok zanieczyszczenia powietrza.
Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zamontowana przy ul. Sikorskiego, w poniedziałek (11.10) o godz. 9:00 zanotowała wartość 235,2µg/m3 dla pyłu PM10. Poziom pyłu zawieszonego wzrósł nagle - o godz. 7:00 stacja wskazywała wartość na poziomie 46,1 µg/m3, a o godz. 11:00 było to już 36,7 µg/m3. To aktualnie najwyższy wynik w rozpoczętym niedawno sezonie grzewczym.
WIOŚ opublikował jednocześnie powiadomienie o przekroczeniu średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 na stacji w Łomży - 52 µg/m3. Obszar przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego PM10 obejmuje: Łomżę, Piątnicę, Drozdowo, Kalinowo – ponad 65 tys. osób.
Sytuacja z przekraczaniem dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza nie jest w Łomży niczym nowym. Powtarza się ona regularnie każdej zimy. Występowanie pyłów PM10 związane jest przede wszystkim z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Warto podkreślić, że poziom zanieczyszczeń można sprawdzić bez wychodzenia z domu - w naszym mieście zamontowanych jest kilka czujników smogu. Oprócz stacji WIOŚ przy ul. Sikorskiego, znajdują się one przy ulicach: Polnej, Pięknej, Senatorskiej, Słowackiego, Prusa i Kołłątaja. Aktualne dane można śledzić za pośrednictwem strony Smogcontrol.eu.