Spektakl teatralny pod tytułem "Ja tu jestem - szanuj mnie" został zrealizowany w ramach konkursu teatralnego związanego ze Świadomym Miesiącem Świadomości Autyzmu. Miał być wystawiony w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, ale ze względu na obecną sytuację w kraju, pomysłodawcy udostępnili go w internecie.
Spektakl wystawili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży.
- Występ uczniów w spektaklu jest ich debiutem i to dla nich pierwsza tak bliska przygoda z teatrem. Łączy się ona z ogromnym przeżyciem, bo są tu także uczniowie ze spektrum autyzmu lub innymi niepełnosprawnościami. Bardzo się cieszą i są dumni z tego, że udało się im pokonać swoje słabości i zagrać powierzone im role - przekazuje Katarzyna Czapko.
Autorem scenariusza jest nauczycielka Katarzyna Czapko, a w przygotowaniu aktywny udział brały także Jolanta Siwik i Alicja Żelazna. Przygotowanie sztuki wspomogli: Justyna Mańko (oprawa plastyczna), Robert Kulesza (oprawa muzyczna), Ewa Gąsiorowska (autor wiersza) ,Krzysztof Siwik (nagranie) oraz Olga Zachłowska (uczennica).
Treść wiersza, wprowadzającego do spektaklu:
Gdy na świat przychodzimy
Mamę i tatę najpierw widzimy.
To w ich troskliwych ramionach
Spędzamy beztroskie dzieciństwo.
Lecz kiedy kończymy 7 lat
Idziemy w szkolny nieznany świat.
Jedni odważni i przebojowi,
Inni mniej do wyjścia gotowi.
Są też tacy co mają swój świat
Tak jak ma mój niebieski brat.
Kiedy przyszedł czas szkolnej ławki
Mój niebieski brat dostawał na tę myśl drgawki
Mama poszła więc z nim do szkoły
mówiąc, że nie spotka go tam ból głowy.
Pozna kolegów i koleżanki
ReklamaWeselsze będą odtąd poranki.
Nowe miejsce będzie wesołe i bezpieczne,
Pozostawać w nim nie będzie przecież wiecznie.
Kilka godzin każdego dnia
Każdy uczeń przecież radę da
Będzie się uczył, poznawał świat
A koledzy będą z nim za pan brat.
Dlatego poznają świat niebieskiego brata
Jego inność, odbiór, wrażliwość świata
Pomagają w każdej trudnej chwili
A jak będzie dobrze szło nie będą się dziwili
Lecz zawsze wspierali i szanowali.
Występ był możliwy dzięki wsparciu sponsorów: Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa, Składowi Budowlanemu Podbielscy i Szkolnej Radzie Rodziców.
Źródło: nadesłane