- Zawód lekarza weterynarii posiada niezwykle długą tradycję, sięga ona bowiem 3 tysięcy lat. Taki dzień stanowi doskonałą okazję do uświadomienia sobie, jak ważną rolę lekarze weterynarii pełnią w naszym społeczeństwie – przekazuje dr Emilian Kudyba, który przypomina, że kilka dni temu po raz 19 obchodzono „Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii”.
W 2001 r. Światowe Stowarzyszenie Weterynaryjne (World Veterinary Association) po raz pierwszy ustanowiło „Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii” obchodzone co roku w ostatnią sobotę kwietnia.
- Gdy nasz ukochany piesek albo kotek zachoruje, wtedy ich pomoc jest nieoceniona. Lekarze weterynarii dbają nie tylko o zdrowie zwierząt ale również o zdrowie ludzi. Ten drugi cel osiągają poprzez sprawowanie nadzoru nad produkcją środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego – mówi dr Emilian Kudyba z oddziału Łomżyńsko-Ostrołęckiego Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.
W Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży odbył się z tej okazji specjalny apel. Świętowano także w Lecznicy dla Zwierząt „Oaza” w Łomży.
Emilian Kudyba inicjator akcji promował to święto nie tylko w Polsce ale także poza jej granicami. Swoje uczestnictwo w tym czasie w Międzynarodowym Forum Weterynaryjnym w Tunezji wykorzystał również do promocji zawodu lekarza weterynarii i troski o jego dobry wizerunek.