Do 2020 r. we wszystkich polskich szkołach ma zostać podłączony superszybki internet. Jak wynika z rozmowy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego z „Portalem Samorządowym” obecnie inwestycje realizowane są w połowie placówek oświatowych w Polsce.
Internet o superszybkim transferze danych ma zostać zainstalowany w polskich szkołach do 2020 r. Jak informuje minister dotrzymanie tego terminu nie jest zagrożone.
- Termin jest jak najbardziej realny, bo stworzyliśmy do tego dobre podstawy. Proces przyłączenia szkół do szybkiego internetu realizujemy w dwóch równoległych działaniach. Pierwszy to przyłączenie światłowodu do każdej szkoły, drugi to zaoferowanie usług ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Te usługi to bezpłatny i szybki internet oraz internet bezpieczny - mówi dla „Portalu Samorządowego” Zagórski.
W Polsce aktualnie jest jeszcze wiele miejsc, w których szkoły nie ma dostępu do internetu, jednak jak zaznaczył minister cały obszar kraju „jest atrakcyjny dla operatorów telekomunikacyjnych”.
Plan resortu cyfryzacji zakłada także stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dzięki której połączone zostaną wszystkie szkoły w Polsce. Od 2018 r. szkoły mogą przyłączyć się do OSE.
Chętne placówki zostaną doposażone przez ministerstwo w szybki internet do 100 MB/s oraz narzędzia konieczne do obsługi i zarządzania łączem.