We wtorek (30.11) rząd przyjął projekt ustawy m.in. obniżającej akcyzę na paliwa i energię elektryczną. Pojawi się także dodatek osłonowy.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzającej Tarczę Antyinflacyjną. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki.
- Obniżamy stawkę VAT na gaz ziemny z 23% do 8%. To duże uszczuplenie dochodów budżetowych, ale bardzo ważna korzyść dla obywateli, którzy ogrzewają gazem swoje mieszkania, domy czy miejsca pracy - wskazał Mateusz Morawiecki.
Całkowicie zniesiona będzie też akcyza na energię elektryczną. Z kolei VAT na energię elektryczną zostanie obniżony z 23 na 8%. Obniżka ma dotyczyć także cen paliwa (przez zmniejszenie akcyzy) oraz opłaty emisyjnej, która została wyzerowana do końca maja.
O tych rozwiązaniach premier mówił już w ubiegłym tygodniu. Więcej: Tarcza antyinflacyjna. Niższe ceny paliw i podatki oraz dodatek osłonowy
Nowością jest obniżka podatku VAT na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
- Obniżka VAT na ciepło z 23 do 8% wpłynie na obniżenie czynszu - zapewnia Mateusz Morawiecki.
Prezes Rady Ministrów przypomniał również, że wprowadzony zostanie dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych, które spełniają kryteria dochodowe:
- Jednocześnie też wdrażamy dodatek osłonowy, wynikający z podnoszonych cen przez różnych producentów. Ten dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie to 400-1150 zł w zależności od liczebności rodziny.