Mateusz Morawiecki zapowiedział pierwsze działania w ramach tzw. tarczy antyiflacyjnej. Niektóre podatki zostaną zmniejszone. Pojawi się też dodatek osłonowy.
W czwartek (25.11) premier przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej.
- Inflacja jako konsekwencja pandemii jest wzmagana przez działania niezależne od nas - manipulacje cenowe Gazpromu i Rosji. Cena gazu urosła względem zeszłego roku kilkukrotnie. Polski rząd działa z myślą o polskich obywatelach i aby zbuforować wzrost inflacji, prezentujemy dzisiaj pierwszą serię działań, które mają zamortyzować stopy inflacji - mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.
Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, ceny paliw zostaną obniżone. Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa będą zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr.
Niższy będzie także podatek VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r.
Premier zapowiedział też całkowite zniesienie akcyzy na energię elektryczną:
- Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Pojawi się również dodatek osłonowy. Dopłaty otrzymają osoby, które spełniają kryteria dochodowe. Ma to być około 5 mln gospodarstw domowych.
- Bardzo ważny obszar, to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się - podkreślił szef rządu.
