Teatr Lalki i Aktora w Łomży inauguruje sezon 2015/2016, który obfituje w wiele wydarzeń i artystycznych wyzwań. Będą premiery i wznowienia. Będzie także kontynuacja wybranych spektakli. Łomżyński teatr będzie prezentował się również poza Łomżą. W chwili obecnej trwają próby do spektaklu "Magiczny Sklep" na motywach opowiadania Herberta George"a Wellsa. Autorem scenariusza oraz reżyserem spektaklu jest Jarosław Antoniuk. Scenografię zaprojektował od dawna współpracujący z łomżyńskim teatrem czeski artysta Pavel Hubička, zaś muzykę skomponował Robert Kanaan.
Uroczysta premiera spektaklu "Magiczny Sklep", w którym zagra sześcioro łomżyńskich aktorów została zaplanowana na 26 września 2015 r. To niezwykła podróż w krainę świata iluzji, która może przydarzyć się każdemu z nas. To również opowieść poetycka wzięta prosto z pokoju dziecinnego. Jest jednocześnie podróżą dorosłego człowieka w świat retrospekcji, dzieciństwa, sentymentalnych przedmiotów, marzeń sennych. Spektakl połączy teatralną baśń, sztukę iluzji, teatr formy.
Kolejną premierą zaplanowaną w tym sezonie /marzec 2016 r./ będzie „Nie pytasz, nie wiesz" autorstwa Magdy Fertacz. Projekt zrealizowany zostanie przez młody zespół twórców: Przemysława Jaszczaka /reżyseria/, Mateusza Mirowskiego /scenografia/ oraz Daniela Pigońskiego /muzyka/. Zainspirowany jest teatrem dokumentalnym dla dzieci. Podejmuje temat ludzi marginalizowanych przez społeczeństwo i z perspektywy dziecka bez wstydu odkrywa fascynujący świat INNOŚCI.
Jeszcze w tym roku jesienią w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży zaplanowano również wznowienie „Tygrysa Pietrka" Hanny Januszewskiej w reżyserii Krystian Kobyłki. Spektakl zrealizowany w 2006 roku to historia małego tygryska, który boi się wszystkiego w otaczającym świecie. Jest to tak naprawdę spektakl o małym dziecku przerażonym otaczającą go rzeczywistością, a także o ludziach, którzy utracili wrażliwość i zdolność pomocy innym oraz o miłości, która sprawia, że jesteśmy gotowi na poświęcenie.
Poza spektaklami premierowymi oraz wznowieniowymi w repertuarze bieżącym znajdą się następujące tytuły: „Pasja", „Chłopiec i szczęście", „Baśń o Rycerzu bez Konia", „Madejowe łoże", „Karius i Baktus", „Czerwony kapturek" oraz „Kominiarczyk".
Teatr Lalki i Aktora w Łomży również w tym sezonie będzie zachęcał dzieci i młodzież do uczestnictwa w cyklicznych zajęciach edukacji teatralnej.
- Po spektaklach zaprosimy widzów na lekcje teatralne, dyskusje i spotkania z twórcami. Będą mieli okazję zobaczyć scenę od strony kulis, dowiedzieć się jak powstaje przedstawienie teatralne, kim są jego twórcy, zaznajomić się z magicznym językiem teatru. Poznają rodzaje lalek od pacynki do marionetki, odwiedzą też pracownię plastyczną, w której powstają dekoracje, lalki i rekwizyty do wszystkich spektakli - przekazuje Dorota Ciwoniuk, koordynator pracy artystycznej Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
- W bieżącym sezonie planujemy również występy gościnne oraz udział w festiwalach teatralnych w kraju i za granicą - dodaje.
Mocnym akcentem na zakończenie sezonu będzie organizacja 29 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, którą zaplanowano w dniach 8-11 czerwca 2016 roku. Będzie to ogromne wydarzenie artystyczne ze względu na program oraz wyjątkowość i znaczenie spektakli zaproszonych w tym roku do udziału w przeglądzie. Na łomżyńskim festiwalu będzie można zobaczyć artystów lalkarzy z różnych części świata prezentujących rozmaite techniki lalkarskie, nie zabraknie także pokazów plenerowych.