Spektakl „Bukowski” w wykonaniu National Puppet Theatre after Hovhannes Toumanian z Armenii zdobył Grand Prix trzydziestego ósmego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” w Łomży. Nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jury przyznało za „artystyczne studium przypadku i wyrazistą teatralizację postaci Charlesa Bukowskiego”.
Przez cztery dni festiwalu Łomża stała się miejscem teatralnego święta. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć trzynaście spektakli konkursowych oraz około dziesięciu wydarzeń pozakonkursowych. Dopisała pogoda i publiczność – zarówno dzieci, jak i dorośli wypełniali sale oraz ulice miasta.
- To bardzo udany, ciekawy, interesujący festiwal, a przede wszystkim jest to za sprawą zespołów, które w tym roku uczestniczyły w naszej edycji, bo poziom rzeczywiście był bardzo wysoki. Tak jak wcześniej mówiłem, że zapraszamy różne przedstawienia. Zależy mi na tym, żeby repertuar był inkluzywny, bo to nie jest festiwal środowiskowy, tylko to jest teatr, festiwal dla miasta, dla mieszkańców i rzeczywiście mieli tutaj, mieli tutaj spektakl i dla młodego widza, ale również mieliśmy spektakle i dla dorosłych. Bardzo zróżnicowane tematycznie, ale myślę, że te widowiska, a niektóre z nich na pewno pozostaną na długo w pamięci naszych widzów - mówił dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk.
Wzruszenia nie kryła aktorka Mariam Alekyan z Armenii, która odbierając nagrodę, dziękowała organizatorom i publiczności:
- Dziękuję za nagrodę za tę rolę i wielkie podziękowania dla organizatorów za zorganizowanie takiego festiwalu. Taki piękny festiwal. Poznajemy wielu nowych przyjaciół, zdobywamy wiele nowych możliwości i mamy nadzieję, że przyjedziemy ponownie odwiedzić wasze piękne miasto Łomża - mówiła wzruszona. Mariam Alekyan odebrała też indywidualną nagrodę aktorską Związku Artystów Scen Polskich.
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podziękował artystom, organizatorom, wolontariuszom i mieszkańcom. Gratulacje dla laureatów przekazała także poseł Alicja Łepkowska-Gołaś, odczytując list od marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Przewodniczący jury Marek Chodaczyński zaznaczył, że poziom tegorocznej edycji powinien być wzorem dla innych festiwali tego typu. Poza Grand Prix, przyznano również szereg nagród o łącznej wartości 22 tysięcy złotych.
Organizatorzy już myślą o przyszłości. Trwa planowanie 39. edycji, a także jubileuszowej, czterdziestej odsłony festiwalu.
- Tym festiwalem trzeba się bawić, w sensie organizacyjnym, jak również i tworzenia programu, żeby jednak no nie było tej rutyny, zmieniać go, częściowo zmieniać formułę, zapraszać nowe Teatry, które dotychczas nie były jeszcze w Łomży - Antoniuk.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.
Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.
Partnerzy Wydarzenia: Województwo Podlaskie, Urząd Miejski w Łomży, Podlaski Urząd Wojewódzki, Powiat Łomżyński, Urząd Gminy Łomża, Związek Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.