Czterech chłopców z Nowogrodu: Konrad, Hubert, Michał i Grzegorz w wieku 10 i 12 lat utworzyli w Nowogrodzie Osiedlową Straż Pożarną. Patrolują ulice, zabezpieczają imprezy, pomagają przy organizacji punktu szczepień. Dysponują dwoma pojazdami: wózkiem i taczką. Za strażacką bazę służy im garaż jednego z rodziców.
- Straż Osiedlowa z Nowogrodu pod Łomżą pomoże, gdy tylko... odrobi lekcje, bo strażacy mają najwyżej dwanaście lat. Nie zmienia faktu, że i gałęzie po wichurze sprzątną i asfalt rozgrzany schłodzą. Chłopcy na medal po prostu - słuchamy w programie telewizyjnym Teleeexpress.