Po raz 11 w ramach Olimpiady Aktywności Wiejskiej nagrodzone zostały społeczności oraz inicjatywy, które promują integrację mieszkańców, kulturę, ekologię, zdrowie oraz estetykę wsi. Wśród nagrodzonych znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich z Konarzyc.
Panie nagrodzone zostały w kategorii „Wieś z kulturą – dziedzictwo i tradycja” za projekt „Konarska zaplatanka na ludowo”.
- Nasz projekt polegał na zorganizowaniu warsztatów tkackich na krosnach. Zorganizowaliśmy również warsztaty dla dzieci, które przygotowały zakładki do książek. Nasze zajęcia cieszyły się dużym zainteresowanie zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci właśnie, gdyż przybliżały uczestnikom tajniki tkactwa - powiedziała Katarzyna Łukaszewska z KGW w Konarzycach.
Projekt spotkał się z pozytywną oceną jury i zdobył w swojej kategorii III miejsce. Finał Olimpiady odbył się dzisiaj w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, a nagrody uczestnikom wręczył wicemarszałek Marek Malinowski.
- Bardzo się cieszymy z tego, bo zajęłyśmy wysokie miejsce w bardzo popularnej kategorii - dodała Katarzyna Łukaszewska, zdradzając, że w nagrodę KGW dostało 2,5 tysiąca złotych.
Koło Gospodyń Wiejskich w Konarzycach powstało w 2019 roku i od tamtej pory prężnie działa, koncentrując się w szczególności na propagowaniu tkactwa. Na co dzień panie spotykają się w Centrum Kultury Gminy Łomża.
- Koło powstało z potrzeby wspólnego działania, wzajemnego wsparcia i potrzeby budowania więzi w naszej społeczności. Naszym celem jest integracja i aktywizacja mieszkańców wsi. Chcemy ukierunkować się na tkactwo. Mieliśmy dwa projekty z tym związane - zdradziła Katarzyna Łukaszewska.
Reklama
Koło Gospodyń Wiejskich planuje w najbliższym czasie zorganizować wydarzenie, na które zaprosi najmłodszych uczestników warsztatów, aby wspólnie świętować odniesiony sukces.