Natalia Farfułowska i Piotr Pastorczyk zostali laureatami wojewódzkiego konkursu kulinarnego "Gotuj z klasą". W finałowych zmaganiach udział wzięło 11 zespołów z podlaskich szkół rolniczych, które prowadzą zajęcia o profilu gastronomicznym. Oprócz lauru zwycięzcy, uczniowie WETY otrzymali staż w warszawskiej restauracji Karola Okrasy.
Drugie miejsce zajął Zespół Szkół w Niećkowie (Katarzyna Fałtyn i Karolina Kraujutowicz), a III miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce (Katarzyna Świerżewska i Ewelina Dmitruk). Jury przyznało też wyróżnienie dziewczętom z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach (Elżbieta Jakubowska i Roksana Kowalczyk).
Zwycięski duet, czyli Natalia Farfułowska i Piotr Pastorczyk z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży (pod opieką Katarzyny Chojnowskiej) przygotowali: kapuśniak na pstrągu z pierożkiem ziemniaczanym, żołądki gęsie w sosie z grzybów leśnych z kaszą pęczak i ciasto Marcinek.
- Szkoła stawia na rozwój młodzieży. Nasi nauczyciele motywują wychowanków do udziału w konkursach i olimpiadach – mówi dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży Bogumiła Olbryś. – Zapraszam młodzież, która kocha gotować do naszej Wety, na kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych – dodaje dyrektor, która dziękuje za pomoc w przygotowaniu zwycięskiej pary, absolwentowi szkoły Markowi Gruszfeldowi,
Na stole komisji pojawiły się m.in. beljaszi z chraszczami, busłowe łapy, pieczona perliczka, rosół z kaczki, kartoflanka, zupa fasolowa, migdałowa, rozmaite pierogi i placki ziemniaczane, babka ziemniaczana z boczkiem, pierś z gęsi w różnych odsłonach, tradycyjne chrusty, pączki z grzybami, bliny z miodem, serniczki z musem jagodowym, czy pascha na sękaczu.
- Jesteście nadzieją, że tradycja Podlasia, kultura kulinarna tego regionu przetrwa. Dziękuję za to Wam i Waszym opiekunom – mówił uczestnikom konkursu Karol Okrasa, który zasiadł w komisji konkursowej. – Wasza tu obecność, wasze umiejętności są najlepszą inwestycją! Jestem tego przykładem, bo wychowałem się w małej miejscowości, chodziłem do maleńkiej szkoły i jednak się udało, a to dzięki wiedzy i pracy.
W konkursie organizowanym przez marszałka województwa początkowo wystartowało kilkadziesiąt dwuosobowych zespołów ze szkół średnich rolniczych, prowadzących zajęcia o profilu gastronomicznym. Pierwszym etapem konkursu były eliminacje szkolne, podczas których komisje wyłoniły swoich laureatów. Zwycięskie dania były prezentowane w finale wojewódzkim.
fot. Wrota Podlasia