115 podatników z Łomży wykazało dochód powyżej miliona złotych – wynika z danych Podlaskiej KAS, która podsumowała kampanię rozliczania PIT-ów. To o 25 osób więcej niż przed rokiem.
Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała kampanię rozliczania PIT-ów. Z danych Izby Administracji Skarbowej wynika, że rozliczając się za 2020 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 2,647 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i było to o 236 mln zł więcej niż przed rokiem.
Większość podatników znalazło się w pierwszym przedziale podatkowym i zapłaciło 17 proc. podatek. Takich podatników było aż 97 proc. W drugim przedziale podatkowym znalazło się jedynie 3 proc. podatników.
„W tej grupie więcej osób niż przed rokiem wykazało dochód powyżej miliona złotych. Takich podatników było w tym roku aż 1047, podczas gdy rok wcześniej dochodami powyżej miliona złotych mogło pochwalić się „tylko" 859 osób. Największa liczba „milionerów" była w Białymstoku i okolicach – 563 (o 101 więcej niż przed rokiem), w Łomży – 115 (o 25 więcej niż przed rokiem) i w Suwałkach – 79 (o 15 więcej niż przed rokiem).” – informuje IAS w Białymstoku.
Najlepiej zarabiającym przedsiębiorcą w Podlaskiem okazał się podatnik z dochodem w wysokości 50,8 mln zł. Najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowymi, jaki wykazał podatnik w PIT-38 wyniósł 39,5 mln zł.
„Rok wcześniej największy dochód z giełdy wynosił 12 mln. Z kolei wśród najbardziej popularnych zeznań PIT-37, które składają najczęściej osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł 4,1 mln zł.” – czytamy.
Ile mieszkańcy województwa zarobili za granicą?
Jak podaje podlaska KAS, w tym roku dochody z zagranicy wykazało 12 531 podatników, którzy łącznie zarobili ponad 583 mln zł.
"Porównując te dane z rokiem ubiegłym okazuje się że mniej osób pracowało za granicą (w 2019 r. było to 13 283 osób), a mimo tego dochody z pracy za granicą były wyższe o ponad 53 mln zł (w 2019 r. dochód wynosił 530 mln zł)".
Reklama
Dane KAS zawierają też analizę dopłat i zwrotów. W 88,5 tys. zeznań wykazano niedopłatę i w związku z tym podatnicy musieli dopłacić fiskusowi prawie 261 mln zł.
"Dużo więcej było jednak zwrotów. W 372 tys. zeznań podatnicy wykazali, że to urząd skarbowy powinien zwrócić im nadpłatę, a jej łączna kwota to 420 mln zł. Rekordowa kwota jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi to ponad 660 tys. zł (przed rokiem było to 786 tys. zł), a rekordowa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to 2,3 mln zł (w ubiegłym roku było to 3,5 mln zł)." -informuje IAS.
Reklama
Ulgi i zwolnienia
Jak podaje KAS, od kilku lat podatnicy najchętniej korzystają z ulgi na dzieci. W tym roku liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 186 613 i było to tylko o 113 dzieci mniej niż przed rokiem.
"Na drugim miejscu, ze względu na popularność, była ulga rehabilitacyjna, a na trzecim ulga na internet. Dużą popularnością cieszyła się także ulga termomodernizacyjna, z której można skorzystać od stycznia 2019 r. Mimo, że skorzystało z niej jedynie 8 718 podatników, to zwrot podatku wynosił aż 140 mln zł."
Reklama
W rozliczeniach za 2020 rok po raz drugi pojawiło się zwolnienie „Bez PIT dla młodych". Skorzystało z niego 45 753 młodych podatników którzy nie ukończyli 26. roku życia i osiągali przychody z pracy oraz z umów zlecenia zawartych z firmą.
"Łączna kwota przychodu „młodych" podatników objęta w 2020 roku tym zwolnieniem to ponad 886,5 mln zł, w tym 691 mln zł to przychody z umów o pracę, a 195,5 mln zł to przychody z umów zleceń. Oznacza to, że od takiej kwoty osoby objęte zwolnieniem „Bez PIT dla młodych" nie zapłaciły podatku PIT."
Reklama
Jak mieszkańcy województwa inwestowali na giełdzie?
W 2020 roku mieszkańcy województwa podlaskiego chętniej inwestowali na Giełdzie Papierów Wartościowych - zauważa KAS. Liczba osób, które w zeznaniach PIT-38 złożonych w urzędach skarbowych wykazały przychody (dochód lub stratę) ze sprzedaży papierów wartościowych wyniosła w tym roku 7552 (w 2019 roku było takich podatników 4805).
"Znacznie wzrosła liczba podatników zarabiających na giełdzie – w tym roku było ich 4223. (rok wcześniej – 2400), a wykazany przez nich dochód był wyższy niż w roku ubiegłym i wyniósł prawie 290 mln zł (rok wcześniej było to 88,5 mln zł). Więcej jest też osób, które straciły na swoich giełdowych inwestycjach. W 2020 r. na swoich transakcjach „na minusie" było 2975 podatników, podczas gdy rok wcześniej stratę z giełdy wykazały 2383 osoby"
Reklama
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku