„Bez cudu nad Narwią nie byłoby cudu nad Wisłą” – inscenizację pod takim hasłem mogliśmy obejrzeć w sobotę (2.09) na Forcie III w Piątnicy. Przygotowała ją grupa rekonstrukcyjna "Szare Szeregi".
Cud nad Narwią był bohaterską obroną przed wojskami sowieckimi. Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 r. żołnierze 33. Pułku piechoty pod dowództwem Mariana Raganowicza zastopowało 12 sowieckich dywizji Armii Czerwonej, która kierowała się na zachód Europy. Gdy nastąpiło zagrożenie okrążeniem miasta przez sowietów, to naczelne dowództwo wydało rozkaz oddania miasta i wycofania wszystkich oddziałów na Różan. Siły polskie wycofały się z miasta. Wielu twierdzi, że te pięć dni, przez które udało się zatrzymać sowietów na terenach łomżyńskich było kluczowe do odniesienia zwycięstwa w obronie Warszawy. Dzięki wstrzymaniu sił bolszewików dowódcy mogli się przygotować do obrony stolicy. Łomżę udało się odzyskać niedługo po „Cudzie nad Wisłą”, 22 sierpnia
Dzisiejsze wydarzenie było częścią obchodów 50-lecia gminy Piątnica.