Po raz kolejny miłośnicy aktywnego spędzania czasu oddali hołd Żołnierzom Wyklętym w Piątnicy, gdzie odbył się cykliczny Bieg Tropem Wilczym. W sportowych zmaganiach uczestniczyło kilkaset osób.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z założenia święto ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, postawy patriotycznej i przywiązania do niepodległościowych tradycji. Z tej okazji w całym kraju odbywały się wczoraj uroczystości i przeróżne wydarzenia.
Jednym z takich wydarzeń był Bieg Tropem Wilczym, który po raz piąty odbył się w Piątnicy. W sportowych zmaganiach udział wzięło kilkaset osób. - Uważam to za bardzo dobrą inicjatywę - mówił nam Bogdan Bieńczyk, zastępca wójta gminy Piątnica. Na terenie fortu nr III odbyły się dwa biegi: rodzinny oraz open. Uczestnicy mieli do pokonania symboliczny dystans 1963 metrów, nawiązujący do roku śmierci Józefa Franczaka ps. "Lalek", powszechnie uznawanego za ostatniego żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego
Celem wczorajszej imprezy było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 –1963 w obrębie przedwojennych granic RP, poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą, ale także promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.
Zobaczcie, co działo się w Piątnicy [VIDEO]