Reklama

Więcej milionerów w Łomży! KAS podsumowała kampanię PIT

29/06/2022 12:35

KAS podsumowała kampanię rozliczania PIT-ów. Okazuje się, że w Łomży dochodem powyżej miliona złotych może pochwalić się 120 podatników. Do naszego miasta należy też jeden z rekordów - łomżyński urząd skarbowy zwrócił jednemu podatnikowi aż 1,6 mln zł.

Z analiz Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku wynika, że w tym roku w woj. podlaskim do urzędów skarbowych wpłynęło 583 tys. PITów. Rozliczając się za rok ubiegły podatnicy zapłacili 2,979 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych. To o 332 mln zł więcej niż przed rokiem.

Milionerzy w Podlaskiem

"Tradycyjnie większość podatników, bo aż 96 proc. znalazło się w pierwszym przedziale podatkowym i zapłaciło 17 proc. podatek. W drugim przedziale podatkowym znalazło się 4 proc. podatników. W tej grupie więcej osób niż przed rokiem wykazało dochód powyżej miliona złotych. Takich podatników było w tym roku aż 1136, podczas gdy rok wcześniej dochodami powyżej miliona złotych mogło pochwalić się 1047 osób. Największa liczba „zamożnych" była w Białymstoku i okolicach – 606 (o 43 więcej niż przed rokiem) oraz w Łomży – 120 (o 5 więcej niż przed rokiem) i w Suwałkach – 90 (o 11 więcej niż przed rokiem)" - podaje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Reklama

Największy dochód  w wysokości ponad 52 mln zł osiągnął przedsiębiorca rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Augustowie. Z kolei wśród najbardziej popularnych zeznań PIT-37, które najczęściej składają osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł ponad 4,1 mln zł. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 to ponad 4,7 mln zł. Był on siedmiokrotnie mniejszy niż w roku ubiegłym.

Praca za granicą 

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku podaje, że rozliczając się za 2021 rok dochody z zagranicy wykazało 12 460 podatników, którzy łącznie zarobili ponad 629 mln zł. Rok wcześniej takich osób było 12 352 i zarobili o 46 mln zł mniej (w 2020 r. ich dochód wynosił 583 mln zł).

Reklama

Dopłaty i zwroty

"Interesujących statystyk dostarcza także analiza dopłat i zwrotów. Co roku w większości składanych zeznań podatnicy wykazują nadpłatę do zwrotu. W tym roku takich zeznań było prawie 410 tys. Urzędy skarbowe z woj. podlaskiego zwrócą podatnikom łącznie ponad 451 mln zł. Z kolei, podatników, którzy muszą dopłacić jest 92 tys., i dopłacą oni łącznie prawie 300 mln zł podatku wykazanego w zeznaniach. Zeznań „zerowych", czyli takich z których nie wynikał ani zwrot, a ni dopłata było w tym roku 73 tys." - czytamy w podsumowaniu.

Reklama

Rekordowa kwota jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi to 1,6 mln zł (Urząd Skarbowy w Łomży). Z kolei rekordowa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to 3,6 mln zł (Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku).

Ulgi i zwolnienia

Podatnicy chętnie korzystają z różnego rodzaju ulg i odliczeń.

"Najpopularniejszą jest ulga na dzieci. W tym roku liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 187 107 i było to o 494 dzieci więcej niż przed rokiem. Biorąc pod uwagę popularność, na drugim miejscu była ulga rehabilitacyjna, a na trzecim ulga na internet. Zauważalny jest znaczny wzrost zainteresowania ulgą termomodernizacyjną, z której można skorzystać od stycznia 2019 r. W rozliczeniach za 2021 rok skorzystało z niej 13 248 podatników, a zwrot podatku wynosił aż 229 mln zł. Rok wcześniej z rozliczenia skorzystało 8 718 podatników, którzy odliczyli łącznie 140 mln zł. W rozliczeniach za 2021 rok po raz trzeci pojawiło się zwolnienie „Bez PIT dla młodych". Skorzystało z niego 42 656 młodych podatników, którzy nie ukończyli 26 roku życia i osiągnęli przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą. Łączna kwota przychodu „młodych" podatników objęta w 2021 roku tym zwolnieniem to prawie 909 mln zł, w tym 676 mln zł to przychody z umów o pracę, a 232,8 mln zł to przychody z umów zleceń. Oznacza to, że od takiej kwoty osoby objęte zwolnieniem „Bez PIT dla młodych" nie zapłaciły podatku PIT -  informuje IAS. 

Reklama

Giełda

Z danych KAS wynika, że w ubiegłym roku mieszkańcy naszego województwa chętniej niż rok wcześniej inwestowali na Giełdzie Papierów Wartościowych. 8 191 osób w zeznaniach PIT-38 wykazało przychody (dochód lub stratę)  ze sprzedaży papierów wartościowych, podczas gdy w 2020 roku było takich podatników 7 552.

"Pomimo, iż wzrosła liczba podatników zarabiających na giełdzie – w tym roku było ich 4881 (rok wcześniej – 4223), to łączny wykazany przez nich dochód był niższy niż w ubiegłym roku i wyniósł zaledwie 164 mln zł (rok wcześniej było to 289 mln zł). Więcej jest też osób, które straciły na swoich giełdowych inwestycjach. W 2021 r. na swoich transakcjach „na minusie" było 3 413 podatników, podczas gdy rok wcześniej stratę z giełdy wykazało 2 975 osób" - podsumowuje.

Reklama

 

Źródło: IAS w Białymstoku / oprac. mylomza 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości