Z takim wnioskiem wystąpili radni klubu prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Chodzi o ujęcie w przyszłorocznym projekcie budżetu miasta dodatkowych 900 tys. zł, które trafiłoby przede wszystkim na wsparcie grup dziecięcych i młodzieżowych. W piątek w ratuszu doszło do spotkania włodarza miasta, radnych oraz przedstawicieli klubów i stowarzyszeń sportowych.
Prace nad budżetem na rok 2026 w zasadzie już się zakończyły. Wiele wskazuje na to, że przyszłoroczna pula środków na sport nie tylko utrzyma tegoroczny poziom 2,4 mln zł, ale może być jeszcze wyższa.
Z wnioskiem o przesunięcie środków z rezerwy budżetowej i przeznaczenie dodatkowych pieniędzy wyszedł Klub Radnych Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, a jego inicjatorem jest radny Marcin Dębek. Dodatkowe pieniądze mają zostać przeznaczone na wsparcie miejskich klubów sportowych, a w szczególności grup dziecięcych i młodzieżowych oraz organizację imprez sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców.
– Pozwolą one na stabilne funkcjonowanie klubów, rozwój talentów sportowych oraz organizację większej liczby wydarzeń, integrujących lokalną społeczność. Inwestowanie w sport przekłada się na poprawę zdrowia mieszkańców, budowanie pozytywnego wizerunku miasta oraz wzmacnianie więzi społecznych – napisali radni.
Wniosek swoich radnych popiera prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który z roku na rok zwiększa pulę dla klubów sportowych. W tym roku wyniosła ona 2,4 mln zł, ale jeżeli weźmiemy dodatkowo pod uwagę konkursy na awanse czy jubileusze, to tych środków było 2,7 mln zł. To rekordowa kwota.
– Dla mnie, jako prezydenta miasta, rozwój sportu jest bardzo ważny. Więcej środków, to inwestycja w przyszłość, zdrowie dzieci, rozwój ich pasji, ale także znakomita promocja Łomży – czytamy na profilu Facebookowym prezydenta Mariusza Chrzanowskiego.
Większe pieniądze dają klubom poczucie bezpieczeństwa i możliwość planowania z wyprzedzeniem. Skontaktowaliśmy się z Adamem Szubą, wiceprezesem zarządu Akademii Piłkarskiej „Elite” Łomża.
– Decyzja o zwiększenie pieniędzy na sport bardzo nas cieszy. Pozwala to tym młodym ludziom rozwijać się i spełniać swoje marzenia. Łomża jest małym miastem. Brakuje tu sponsorów, po prostu dużych firm, które by mogły pomagać, więc nie ma co ukrywać, że większość klubów po prostu korzysta z tych dotacji, dzięki którym te dzieci mogą jeździć na turnieje, na mecze, gdzieś grać i rozwijać – powiedział Szuba, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu w ratuszu.
