W piątek (29 maja) w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej. Udział wzięło w sumie 111 uczniów z ponad 50 szkół. Najlepszy okazał się Jakub Rode.
Finałowy test trwał 60 minut i składał się z 60 pytań: jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru. Zwycięzcą został Jakub Rode, uczeń z Karolewa niedaleko Bydgoszczy. Zdobył 72 punkty i wzbogacił się o nagrody o łącznej wartości około 35 tysięcy złotych.
– Jestem zadowolony, nie spodziewałem się tego. Dużo było o pszczołach. Ponadto produkcja roślinna, zwierzęca, mechanizacja, nowoczesna technika w rolnictwie. Wiele zagadnień w jednym teście – powiedział Jakub Rode, niedługo po ogłoszeniu wyników przed naszymi kamerami. - Przygotowywałem się kilka miesięcy, codziennie przez około godzinę. Pan Piotr Zamojdzin, mój opiekun, bardzo mi pomagał. Mogłem go zapytać o wszystko, czego nie wiedziałem – dodał zwycięzca, uczący się w Zespole Szkół Agro Ekonomicznych w Karolewie.
Zapytany, co lub kto zainspirowało go do zainteresowania się rolnictwem, odpowiedział, że pochodzi z rodziny rolniczej, jego ojciec jest rolnikiem i to on zaszczepił we mnie pasję do tego.
Olimpiada przeznaczona była dla uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych rolnictwem, agrobiznesem i kształceniem zawodowym w tym obszarze. W rywalizacji uczestniczyli również uczniowie szkół podstawowych, którzy już na tym etapie edukacji wykazują zainteresowanie tematyką rolniczą.
Organizatorem Olimpiady była Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży.
– To jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez nas w tym roku. Olimpiada zwalnia przede wszystkim z teoretycznego egzaminu pisemnego zawodowego. Warto też zwrócić uwagę, że do Łomży przyjechali uczniowie z ponad 50 szkół, z każdego województwa. Pokazujemy i promujemy w ten sposób nasze miasto i region – powiedział dr inż. Ireneusz Żuchowski, rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
MANS w Łomży współpracuje z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Olimpiada jest wydarzeniem ogólnopolskim, wpisanym do rejestru olimpiad przedmiotowych MEN i objętym nadzorem ministerstwa.
Olimpiada ma inspirować uczniów do rozwijaniu zainteresowania rolnictwem, poszerzania horyzontów oraz podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego w obszarze kierunków rolniczych.
- To świetna wiadomość, że tylu młodych ludzi chcą rozmawiać o rolnictwie, o nowych technologiach i o produkcji żywności. To tym bardziej dobra wiadomość, że robią to z ambicją, pasją i wiedzą – powiedział w rozmowie z nami Witold Wierzbiński, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Przed finałem w Łomży odbyły się etapy szkolne i okręgowe. W pierwszym udział wzięło ponad 1400 uczniów, w drugim – ponad 500.
- To jest ogromny sukces nie tylko uczniów, ale i prowadzących w szkołach. To duża szansa, że wielu młodych ludzi trafi na rynek rozwoju obszarów wiejskich z pasją i wiedzą – zwracała uwagę Anna Zalewska, dyrektor biura prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Wyniki: