Eleganckie kreacje, tradycyjny polonez i wiele wzruszeń. Wczoraj, 31 stycznia 2026 roku, w auli im. prof. Edwarda Wróbla odbył się bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Akademickich Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
Na ten wieczór maturzyści czekali kilka lat. Punktualnie o godzinie 19:00, na symboliczne „100 dni” przed egzaminem dojrzałości, uczniowie ZSA MANS rozpoczęli swój bal. W uroczystości wzięło udział 75 abiturientów wraz z osobami towarzyszącymi. Byli to uczniowie pięciu klas kończących edukację w Akademickim Technikum oraz Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.
Część oficjalną rozpoczęły przemówienia, w których nie zabrakło podziękowań i refleksji nad minionymi latami nauki. Głos zabrała dyrektorka szkoły Barbara Turek, która w emocjonalnym wystąpieniu zwróciła się do młodzieży, wspominając ich pierwsze kroki w szkolnych murach.
– Pamiętam was wszystkich dokładnie i jestem z was niezmiernie dumna. Przez te cztery czy pięć lat dorośliście, zmieniliście się, patrzycie z innej perspektywy na świat. Staliście się o wiele bogatszymi ludźmi – mówiła dyrektor Barbara Turek.
Dyrektor podkreśliła również, że przed maturzystami stoi teraz czas najważniejszych życiowych wyborów, zapewniając jednocześnie o nieustannym wsparciu kadry pedagogicznej:
– Nawet jeżeli w wyborach będą małe potknięcia, nie szkodzi, bo każdy błąd buduje, a nie niszczy. (...) Pamiętajcie, że zawsze drzwi naszej szkoły i naszych serc są dla was otwarte.
Reklama
W imieniu organu prowadzącego szkołę głos zabrał rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr inż. Ireneusz Żuchowski. Pogratulował on rodzicom wspaniale wychowanej młodzieży, a nauczycielom – trudu włożonego w przygotowanie uczniów do dorosłości.
– Gratuluję wam, młodzi ludzie, że dotrwaliście do tego momentu. Wierzę, że poradzicie sobie w każdej sytuacji. Ale dzisiaj zapomnijcie o troskach i egzaminach. Bawcie się bezpiecznie i odpowiedzialnie, tak abyście wspominali ten bal z nostalgią przez kolejne lata – życzył Rektor Żuchowski, zachęcając do zabawy do białego rana.
Reklama
Swoje słowa do maturzystów skierowała również posłanka na Sejm RP, Alicja Łebkowska-Gołaś, która przesłała do uczestników balu specjalny list gratulacyjny.
Po części oficjalnej, zgodnie z tradycją, uczniowie ruszyli do poloneza. W pierwszej parze, prowadząc korowód, szła dyrekcja oraz wychowawcy klas maturalnych, którzy przez ostatnie lata opiekowali się młodzieżą:
Po uroczystym tańcu parkiet przejął DJ Bellwether, dbając o oprawę muzyczną i gorącą atmosferę do późnych godzin nocnych. Uczestnicy balu chętnie korzystali również z przygotowanej fotobudki, uwieczniając te wyjątkowe chweile na pamiątkowych zdjęciach.
Teraz przed maturzystami ostatnia prosta – intensywne powtórki i przygotowania do egzaminów, które rozpoczną się już w maju. Jednak miniona noc z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci jako symboliczne pożegnanie ze szkolną beztroską.