We wtorek (2 czerwca 2026 r.) w Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się XVII Sejmik Samorządów Uczniowskich Łomżyńskich Szkół Podstawowych - pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomża i Podlaskiego Kuratora Oświaty. Tematem tegorocznego Sejmiku była postawa młodzieży wobec zdrowia psychicznego i fizycznego.
Celem głównym spotkania była wymiana doświadczeń i pomysłów w zakresie samorządności uczniowskiej, w aspekcie wspierania dobrostanu dzieci i młodzieży. Sejmik został podzielony na cztery fazy:
W XVII Sejmiku wzięły udział:
Gośćmi specjalnymi Sejmiku były:
Rolę konferansjerów tegorocznego Sejmiku pełniły Amelka Kamińska i Amelka Wojewoda – przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej Nr 1, które na wstępie powitały gości odwołaniem do szesnastowiecznej fraszki Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”, podkreślając nieprzemijającą aktualność tematu. W kolejnych wystąpieniach prowadzące poruszały kwestie wpisujące się w wiodący na obradach problem. Każda kwestia opatrzona była konkluzją w postaci artystycznej prezentacji wokalnej lub tanecznej.
W imieniu placówki organizującej Sejmik przybyłych gości serdecznie powitała dyrektor SP1, pani Krystyna Kamińska. Witając zgromadzonych, zwróciła uwagę na terapeutyczną rolę takich aspektów zdrowia jak relacje społeczne czy aktywność fizyczna. Zaznaczyła, że aspekty te doskonale wpisują się w podstawowe zadania szkoły, czyli dydaktykę, opiekę i wychowanie. Artystyczną kontynuacją słów pani dyrektor była krótka scenka w wykonaniu uczniów pt. „Wyrzuć focha”.
W drugiej części obrad przybyli goście przedstawili działania, jakie podejmują w swoich szkołach w zakresie dbałości o zdrowie i jego promocję. Uczniowie pokazali, że młodzież ma realny wpływ na swoje środowisko, osobisty rozwój i kondycję psychofizyczną.
Bardzo istotnym etapem Sejmiku były warsztaty prowadzone przez panią Joannę Wysmułek - konsultanta CEN, których celem było wyposażenie młodzieży w praktyczną widzę w zakresie dbania o własne ciało i umysł. Uczestnicy warsztatów uczyli się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze organizmu, radzić sobie ze stresem oraz budować odporność psychiczną. Istotnym elementem było też promowanie zdrowego stylu życia, w tym zasad prawidłowego odżywiania, higieny snu oraz regularnej aktywności fizycznej.
Na zakończenie XVII Sejmiku Samorządów Uczniowskich głos zabrała pani dyrektor SP1. Wręczyła gościom podziękowania za przybycie i udział w prezentacji oraz warsztatach. Wyraziła przekonanie, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także przestrzeń, w której uczymy się dbać o siebie. Stwierdziła, że dzisiejsze spotkanie pokazało, iż zdrowie to nie tylko wdzięczny temat do dyskusji, ale także okazja do wymiany zdania i zacieśniania wzajemnych relacji, do obudzenia świadomości, że troska o zdrowie psychiczne i fizyczne to inwestycja w nasze życie, w naszą przyszłość.
Tegoroczne obrady Sejmiku Samorządów Uczniowskich swoim występem uświetniły: Julia Antkiewicz, Ala Makowska, Zuzia Nerwińska, Blanka Wyszyńska i Ania Żebrowska z klasy VIIB oraz tancerki z klasy VA i VC.