Reklama

Zdejmiemy maseczki? Resort rozważa poluzowanie obostrzeń

14/05/2020 12:28

Wkrótce może zostać poluzowany nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wyłączenie z tego obowiązku może dotyczyć niektórych regionów kraju.

O takiej możliwości mówił dziś wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Obecnie analizowana jest kwestia poluzowania obowiązku noszenia maseczek w terenie otwartym w tych regionach, w których współczynnik R jest dużo niższy od 1.

Co to oznacza? Jeżeli wartość R jest wyższa od 1 -  epidemia się rozwija, bo jedna osoba zaraża średnio tyle kolejnych, na ile wskazuje współczynnik. Jeśli Jeśli wartość R spada poniżej 1 - epidemia hamuje. Obecnie w Polsce współczynnik R kształtuje się na poziomie 1, ale są województwa, gdzie spadł on do wartości 0,5. 

Reklama

W ciągu tygodnia lub dwóch resort ma zaproponować nowy model noszenia maseczek, który może wyłączać niektóre regiony, województwa lub powiaty z obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Ewentualne poluzowanie dotyczyłoby jednak tylko przestrzeni otwartych.

- Poczekajmy na efekt wprowadzanych poluzowań zapowiedzianych w dniu wczorajszym, aby móc przejść do kolejnych - podkreślał wiceminister.

Pamiętajmy, że nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej wciąż obowiązuje. Strona rządząca nadal podtrzymuje stanowisko, że noszenie maseczek zabezpiecza osoby z kontaktu.   

Reklama

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości