Opłaca się być "menelem". Mam świadomość, że to ostre słowa, niepoprawne politycznie. Ale żyjemy w rzeczywistości, która zmusza do takich wniosków. Bo uczciwym, pracującym i dbającym o rodzinę ludziom coraz trudniej jest żyć.
- W mojej rodzine nie przelewało się "od zawsze". Na dziecko MOPS wypłaca mi... 56 złotych miesięcznie. A na własne oczy widzę, jak niektórzy "klienci" tej instytucji, ledwie trzymający się na nogach, mają przyznane kilka razy więcej - opowiedzieła mi niedawno sąsiadka.
Kolega "złapał doła". W pracy mu nie idzie, wszystko wskazuje na to, że żona ma kogoś na boku. Pomyślał, że wygada się przed psychologiem. Może przy okazji dowie się, co robi nie tak i pchnie swoje życie do przodu. I co? Już na pierwszej wizycie dowiedział się, że "Nie ma pan problemów z alkoholem? No to niestety, spotkania są niemożliwe. NFZ płaci tylko za wizyty osób uzależnionych".
Każdy z nas zna rodziny, w których nie dzieje się dobrze, właśnie przez alkohol. Tyle tylko, że te "niedobrze" nie dotyczy pijących. Oni mają komfort- piją, "odłączają się" od rzeczywistości, nie pracują, jeszcze ktoś im pościeli łóżko i zrobi kawę, żeby "wypoczeli" po swoim pijaństwie. W tym czasie reszta rodziny gryzie palce z niepokoju, wstydu, braku oparcia w tym, kto pozwala sobie na komfort "odłączenia".
Mało? Przeciętny łomżyniak na zrobienie tomografii w szpitalu (o ile akurat tomograf się znów nie popsuje) musi czekać kilka miesięcy. Pijany, zgarnięty przez policję na ulicy, ma komplet badań za darmo i natychmiast. Co z tego, że każdy wie, że nic mu nie jest- upił się i przysnął na przystanku autobusowym. Ale żaden lekarz nie podpisze się pod taką diagnozą bez badań. Więc w przeciągu kilku minut wszystko jest- i tomografia, i badania kwi, i prześwietlenie i jak trzeba, zszycie ran, nastawienie ręki, nosa itp.
Nasze prawo wspiera alkoholików. Ośrodki, badania, programy profilaktyczne, lekarze, odwyki, psycholog, wsparcie... Tysiące złotych wydane na to, żeby alkoholikowi zapewnić komfort picia. Mnie ciągle jednak nurtuje pytanie, kto i jaki ma w tym cel? Odpowiedzi mile widziane.