Reklama

Zespół Taneczny "Tacy Sami" rusza na podbój Francji [VIDEO]

22/11/2017 07:53

Taneczna grupa integracyjna Tacy Sami przygotowuje się do czwartego już wyjazdu do Francji na międzynarodowy festiwal Mode H. Łomżyńscy tancerze jako jedyni będą reprezentować nasz kraj w tej imprezie. Odwiedziliśmy ich z kamerą na jednej z ostatnich prób przed wyjazdem.

- Grupa powstała już bardzo dawno temu ponieważ w 2010 roku chociaż jej skład cały czas się zmienia. Jest kilka osób, które są z nami od początku, ale cały czas ktoś odchodzi, ktoś dochodzi, bo to są osoby dorosłe więc są też różne koleje życiowe. Powstała właśnie dlatego, że dostaliśmy zaproszenie na Mode H czyli na festiwal, który właśnie za chwilę odbędzie się we Francji - opowiada o okolicznościach powstania i dalszej działalności grupy Justyna Wawrzyniak, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Łomża z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, przy którym działa grupa Tacy Sami.

Jak tłumaczy Justyna Wawrzyniak, francuski festiwal nie jest konkursem, nie ma w nim elementu rywalizacji. Służy przede wszystkim integracji oraz prezentacji dokonań.

Reklama

- Oczywiście chcemy zaprezentować się jak najlepiej, dlatego te próby i te wszystkie spotkania - wyjaśnia pani Justyna.

Na co dzień grupa ćwiczy raz w tygodniu, ale przed wyjazdem intensywność wzrosła. Każdemu zależy na tym, żeby wypaść jak najlepiej przed kilkutysięczną widownią.

Grupa Tacy Sami wyjeżdża do Francji już w najbliższy piątek. Możliwy jest on dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Podlaskiego, który przekazał na ten cel 10 tys. złotych oraz władz miasta Łomża, które dołożyły kolejne 2 tys. złotych.

Reklama

Mode H to festiwal odbywający się od 2005 roku w Tours. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem niepełnosprawności oraz pełna integracja między takimi osobami, a sprawnymi w pełni. Dzięki inicjatywie powiatu łomżyńskiego grupa Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury występowała w Tours już trzy razy, a w listopadzie pojedzie tam już po raz czwarty.

W festiwalu biorą udział integracyjne grupy taneczne z całej Europy. Przygotowują występ według tematu przewodniego podanego przez organizatorów. Prezentacje poszczególnych grup tworzą jedno przedstawienie.

Reklama

- Temat całego spektaklu jest zawsze narzucony odgórnie - mówi choreograf grupy Justyna Wawrzyniak. - W tym roku nazwa programu brzmi „Once Upon A Time..." i będzie on zawierać muzykę z obu kontynentów amerykańskich, a my wybraliśmy sobie Meksyk. Sięgniemy więc do tradycyjnej muzyki meksykańskiej, a skończymy na nowoczesnej. Nasz spektakl będzie trwał około dziewięciu minut.

Na festiwal do Francji poleci grupa opiekunów i 11 tancerzy, w tym kilkoro poruszających się na wózkach inwalidzkich. Koszty przedsięwzięcia finansują oprócz samorządu województwa także starostwo powiatowe w Łomży, prezydent miasta, a także Regionalny Ośrodek Kultury.

Reklama

„Tacy Sami" - grupa powstała w 2010 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży z inicjatywy Starostwa Powiatu Łomżyńskiego. Motorem do działania było zaproszenie do międzynarodowego projektu MODE H, który od kilku lat odbywa się w mieście Tours we Francji. Projekt zakłada wymianę doświadczeń, poznanie warunków życia osób niepełnosprawnych. Głównym jego celem jest jednak integracja środowiska osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi poprzez sztukę oraz zmianę świadomości obu środowisk w zakresie wzajemnego zrozumienia i akceptacji.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości