W niedzielę (20.09) odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, uczestników bitwy pod Wierzbowem, poległych oraz aresztowanych i zamordowanych przez komunistów.
Bohaterów bitwy pod Wierzbowem upamiętniono stawiając 7,5 metrowy krzyż i pamiątkowy kamień, przybliżający nazwiska dziesięciu młodych ludzi, którzy prowadzili walkę o wojną Polskę, chociaż wojna z Niemcami już się zakończyła. Najmłodszy bohater miał zaledwie 16 lat.
Pomnik poświęcony został podczas mszy świętej, sprawowanej przez biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Uroczystość poprzedziły występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminnej Orkiestry Dętej ze Śniadowa, chóru szkolnego ze Szkoły Podstawowej w Szczepankowie i Grupy Chorągwiarskiej z GOK w Śniadowie. Podczas drugiej części uroczystości Delegacje gości złożyły wiązanki i zapaliły symboliczne znicze pod pomnikiem - krzyżem.
fot. Tomasz Szeląg / UG Śniadowo