Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski oraz Dowódca Garnizonu płk Paweł Gałązka zapraszają mieszkańców na uroczyste obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Główne uroczystości zaplanowano na sobotę, 3 maja 2025 roku. O godzinie 8:45 przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty odbędzie się Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych. Przewidziane jest złożenie kwiatów i wystąpienia okolicznościowe.
O godzinie 10:00 w Katedrze Łomżyńskiej przy ul. Dwornej 25 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczyć będzie Biskup Łomżyński, Jego Ekscelencja ks. bp Janusz Stepnowski.
Wydarzenia towarzyszące rozpoczną się już dzień wcześniej, 2 maja.
O godzinie 12:00 na Porcie Łomża przy ul. Żydowskiej 10 odbędzie się uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Tego samego dnia o godzinie 18:30 zaplanowano Muzyczną Majówkę – koncert w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w sali koncertowej przy ul. Zawadzkiej 1. Wystąpi Magdalena Idzik (mezzosopran) pod batutą Adama Klocka. W programie znajdą się utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Georges’a Bizeta i Antonína Dvořáka. Wstęp na koncert jest wolny.
Na 4 maja (niedzielę) zaplanowano dwa koncerty patriotyczne:
O godzinie 17:00 i 19:00 w Hali Kultury na Starym Rynku 6 odbędzie się koncert „Wiwat Maj, Trzeci Maj”, w wykonaniu sopranistki Zuzanny Szary oraz Łomżyńskiej Orkiestry Dętej działającej przy MDK-DŚT pod batutą Waldemara Borusiewicza. Wejściówki na koncert można odebrać bezpłatnie w MDK-DŚT.
O godzinie 17:00 w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie przy ul. Głównej 38 rozpocznie się koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”, podczas którego usłyszymy piosenki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wystąpią: Aleksandra Wylężek (śpiew), Przemysław Zalewski (fortepian) i Paweł Puszczało (kontrabas). Na to wydarzenie obowiązują bilety.