Wiktor Szukis z Kętrzyna został zwycięzcą ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „10 lat obowiązywania Kodeksu wyborczego w Polsce” organizowanego przez Zakład Administracji i Katedrę Nauk Prawnych Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
W Konkursie wzięło udział 111 uczestników z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Rywalizacja składała się z części pisemnej oraz ustnej. Do finału zakwalifikowało się10 najlepszych uczniów. Bezapelacyjnym zwycięzcą zmagań konkursowych okazał się Wiktor Szukis z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, który w części pisemnej uzyskał 19 na 20 możliwych punktów. Drugie miejsce przypadło Anecie Szelągowskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, zaś na trzecim uplasowała się Alicja Pachut z Technikum nr 13 im. Marii Dąbrowskiej w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu. Wrocławianka przyznaje, iż Konkurs był świetną okazją do zgłębienia wiedzy i odkrycia nowych pasji.
– „W ciągu 15 minut należało udzielić poprawnych odpowiedzi, co wcale nie było łatwe. W sumie na teście zdobyłam 18 punktów”– mówi uczennica 3 klasy technikum i dodaje: „Rywalizacja pozwoliła mi zgłębić wiedzę potrzebną w codziennym funkcjonowaniu jako świadomy obywatel. Wiem, jak się zachować w przypadku głosowania korespondencyjnego, czy np. co zrobić, jeśli chciałabym głosować poza miejscem zamieszkania”.
Reklama
Konkurs odbył sięza pośrednictwem przygotowanej przez uczelnię platformy on-line.
–„Reprezentowany przez Finalistów poziom wiedzy na temat niełatwych zagadnień prawa wyborczego oraz umiejętności jej przekazania ocenić należało wyjątkowo wysoko” – przyznaje Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Pani prof. dr hab. Joanny M. Salachny i dodaje: „Z satysfakcją należy podkreślić wysoki poziom zainteresowania problematyką prawnoustrojową u młodzieży licealnej i akademickiej, pozwalający zakładać przyszłe aktywne korzystanie z uprawnień obywatelskich o charakterze politycznym przez przedstawicieli młodego pokolenia ”.
Reklama
Zorganizowany przez łomżyńską uczelnię konkurs miał za zadanie popularyzować i upowszechniać wśród młodzieży wiedzę z zakresu publicznych uprawnień jednostki oraz zachęcać do samodzielnego podnoszenia posiadanych kompetencji, lecz także kształtować postawy obywatelskie, wyrażające się w aktywnym udziale w życiu państwa oraz społeczności lokalnej.
Każdy z finalistów otrzymał pamiątkowy dyplom i ciężkie torby z cennymi nagrodami. Fundatorami nagród są: Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP, Prezydent Miasta Łomży dr Mariusz Chrzanowski,Poseł Stefan Krajewski, Poseł Antoni Kołakowski, Senator Marek Komorowski, Ogólnopolski periodyk naukowy „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” oraz Bank BNP Paribas .
/nadesłane/