14 lutego to nie tylko dzień, kiedy wspominamy św. Walentego, ale też data utworzenia Armii Krajowej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę jej powstania.
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Dzisiaj mija 80 lat od tego wydarzenia. W Łomży rocznicowe uroczystości odbywały się pod pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego oraz Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej, znajdującymi się przy Szkole Muzycznej. Tam też złożono kwiaty.
Żołnierze III Inspektoratu Łomżyńskiego AK prowadzili działania przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz chronili ludność cywilną przed represjami, jednocześnie oczekując nadejścia wojsk sojuszniczych. Momentem przełomowym dla podziemia okazał się rozkaz z 19 stycznia 1945 r. o rozwiązaniu AK, któremu nie podporządkował się komendant białostockiego Okręgu AK ppłk Władysław Liniarski "Mścisław". W wyniku tego dokonał on przekształcenia podległych mu struktur w Armię Krajową Obywatelską (AKO) i kontynuowaniu walki o niepodległość, tym razem z przedstawicielami systemu komunistycznego. Można przyjąć, że walka ta prowadzona była do maja 1957 roku, kiedy przez grupę operacyjną SB – KBW we wsi Jeziorko zabity został Stanisław Marchewka "Ryba".
Źródło: UM Łomża