Przedstawiciele miejskich władz, samorządowcy i żołnierze złożyli dziś kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego przy Szosie Zambrowskiej w Łomży. Niepodległościowy zryw miał swój początek 22 stycznia 1863 roku.
- Władze Miasta Łomża, mieszkańcy miasta pamiętają o osobach, które walczyły o odzyskanie naszej niepodległości. W ciągu roku mamy szereg różnych wydarzeń patriotycznych upamiętniających szczególne wydarzenia w historii naszego kraju - mówi prezydent Mariusz Chrzanowski. - My, poprzez symboliczne złożenie kwiatów, pamiętamy też o mieszkańcach tej ziemi, którzy również walczyli o wolność Rzeczypospolitej. Dzisiaj wspominamy powstańców styczniowych z 1863 roku. Również w naszym mieście mamy miejsce, które upamiętnia te wydarzenia.
Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego znajduje się na tzw. Mokrej Łączce, czyli w miejscu straceń z okresu Powstania Styczniowego, gdzie również znajduje się zbiorowa mogiła powstańców. Na odsłoniętym 2 listopada 1916 roku, z inicjatywy E. Zajączkowskiego, pomniku – głazie widnieje napis „1863 - BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY RODACY". Obok znajdują się dwie tablice zawierające nazwiska powstańców straconych w Łomży w latach powstania:
W czasie Powstania Styczniowego, m.in. na Ziemi Łomżyńskiej działał liczący nawet do tysiąca osób, oddział Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, który w 1830 roku ukończył w Łomży Szkołę Wojewódzką.
Znicze zostały zapalone również na mogile nieznanego powstańca zabitego przez kozaków, znajdującej się na cmentarzu przy ul. M. Kopernika.