Reklama

32. rocznica czerwcowych wyborów [FOTO]

04/06/2021 13:01

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne. Był to wynik porozumienia pomiędzy władzami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i opozycją. Przed wmurowaną w ścianę Ratusza pamiątkową tablicą pojawiła się dziś skromna delegacja.

Kwiaty złożyli: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Maciej Borysewicz i radny Piotr Serdyński.

Znajdująca się na frontonie Ratusza tablica, upamiętniająca wybory z 1989 roku, odsłonięta została podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej zorganizowanej 15 czerwca 2014 r. z okazji 596. rocznicy nadania praw miejskich Łomży. Znajduje się na niej napis:  „Był taki dzień 4 czerwca 1989 roku – wybory do Sejmu i Senatu odnowiły Polskę. Staraniem Rady Miejskiej, Prezydenta Łomży i NSZZ „Solidarność” Oddział Łomża w 25 rocznicę”.

Reklama

W tzw. czerwcowych wyborach wybierano 460 posłów na Sejm i 100 senatorów. Przedstawiciele władz komunistycznych zagwarantowali rządzącej koalicji 65 proc. miejsc w Sejmie, zaś 35 proc. miejsc przeznaczono dla kandydatów bezpartyjnych. Wybory do Senatu były w całości wolne.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości