Przedstawiciele władz miasta, wojska, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Muzeum Północno – Mazowieckiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą pomordowanych Żydów, wmurowaną w ścianę budynku przy ul. Senatorskiej w Łomży.
Łomżyńskie getto utworzone zostało w sierpniu 1941 roku na terenie ograniczonym ulicami: Woziwodzką, Żydowską, Rybaki, Zieloną, Senatorską, Starym Rynkiem. Znaleźli się tam nie tylko miejscowi Żydzi, ale także pochodzący z okolicznych miejscowości: Jedwabnego, Piątnicy, Stawisk, Wizny i Rutek. W dramatycznych warunkach w getcie żyło ponad 9 tysięcy osób. Akcja likwidacyjna rozpoczęła się 2 listopada 1942 roku. Zginęli niemal wszyscy.
Delegacje złożyły również kwiaty w miejscu egzekucji ludności polskiej i żydowskiej w lesie giełczyńskim.
zdj. UM Lomza