Reklama

79. rocznica likwidacji getta w Łomży [FOTO]

02/11/2021 12:51

Przedstawiciele władz miasta, wojska, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Muzeum Północno – Mazowieckiego złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą pomordowanych Żydów, wmurowaną w ścianę budynku przy ul. Senatorskiej w Łomży.

Łomżyńskie getto utworzone zostało w sierpniu 1941 roku na terenie ograniczonym ulicami: Woziwodzką, Żydowską, Rybaki, Zieloną, Senatorską, Starym Rynkiem. Znaleźli się tam  nie tylko miejscowi Żydzi, ale także pochodzący z okolicznych miejscowości: Jedwabnego, Piątnicy, Stawisk, Wizny i Rutek. W dramatycznych warunkach w getcie żyło ponad 9  tysięcy osób. Akcja likwidacyjna rozpoczęła się 2 listopada 1942 roku. Zginęli niemal wszyscy.

Delegacje złożyły również kwiaty w miejscu egzekucji ludności polskiej i żydowskiej w lesie giełczyńskim.

Reklama

zdj. UM Lomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości