82. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta [FOTO]

31/10/2024 14:01

2 listopada przypada rocznica likwidacji getta łomżyńskiego utworzonego przez hitlerowskie Niemcy. Z tej okazji zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński, dr hab. Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, dyrektorka Muzeum Północno-Mazowieckiego Paulina Bronowicz-Chojak, a także posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, chcąc wyrazić swój ogromny szacunek i pamięć złożyli dziś kwiaty pod tablicą poświęconą ludności żydowskiej, znajdującą się na budynku przy ul. Senatorskiej 6.

Już za kilka dni, 2 listopada nasze miasto będzie obchodziło kolejną rocznicę likwidacji łomżyńskiego getta. Utworzone zostało ono przez niemieckiego okupanta dokładnie 12 sierpnia 1941 roku, a zlokalizowane zostało w gęsto zabudowanej części Łomży między ulicami: Woziwodzką, Żydowską, Rybaki, Zieloną, Senatorską i Starym Rynkiem z wyłączeniem ratusza.

Na tym terenie zostało zgrupowanych około 10 000 Żydów z Łomży, Jedwabnego, Piątnicy, Stawisk, Wizny i Rutek. W wyniku ogromnego przeludnienia, głodu i zmuszania do ciężkiej pracy w getcie panowała dyzenteria i tyfus. W przeciągu trzech miesięcy ok. 3400 Żydów z getta zmarło.

Akcja likwidacyjna getta rozpoczęła się 2 listopada 1942 roku. O świcie wypędzono wszystkich z ich mieszkań i  skoncentrowano na jednym placu. Stamtąd furmankami odwieziono do najbliższych obozów przejściowych. Następnie, w ciągu dwóch miesięcy, większość z nich trafiła do obozu zagłady w Treblince.

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/12/2024 09:48

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości