Podczas II wojny światowej Łomża została zniszczona w ok. 70%. W wyniku deportacji i mordów liczba ludności naszego miasta zmalała o około 60%. W 82. rocznicę rozpoczęcia tego konfliktu zbrojnego, w miejscu byłego cmentarza garnizonowego, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Łomża uczciła bohaterów największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. W Dolinie Pamięci u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, tradycyjnie, w miejscu byłego cmentarza garnizonowego (zlikwidowany cmentarz wojskowy z grobami żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich), pojawiły się kwiaty i znicze.
W samo południe włączone zostały także syreny alarmowe.
Hołd poległym oddali m.in. przedstawiciele wojska, harcerstwa i samorządowcy.